Uzbrojona Ameryka: "kultura broni" w USA

Wśród rozwiniętych państw tylko w Meksyku, w którym trwają wojny narkotykowych gangów, jest więcej morderstw z użyciem broni palnej niż w USA. To właśnie w Stanach częściej niż w innych krajach zdarzają się masakry i masowe strzelaniny w miejscach publicznych.
Strzelanina w szkole w Newtown sprowokowała pytania, jakie zawsze powracają po tego typu wydarzeniach. Na czym polega specyfika i wyjątkowość amerykańskiej kultury, że w to właśnie w USA dochodzi do takich tragedii.

Porównanie Stanów Zjednoczonych z innymi krajami przynosi zaskakujące rezultaty. Na każdym wykresie pokazującym "uzbrojenie" kraju USA plasują się na pierwszym miejscu.Ameryka zajmuje pierwsze miejsce w grupie 30 najbardziej "uzbrojonych państw". W kraju zarejestrowano 270 mln sztuk cywilnej broni należącej do osób prywatnych. Widać ogromną różnicę między USA, a zajmującymi kolejne miejsca Indiami i Chinami.Stany przodują też pod względem liczby sztuk broni na mieszkańca - na 10 Amerykanów przypada ich aż 9. W zajmującej drugie miejsce Szwajcarii wskaźnik ten jest o połowę niższy. W tym samym rankingu Polska znajduje się na 31. miejscu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM