"Economist" o "Pokłosiu": "Niektóre polskie gazety otarły się o zaprzeczanie Holocaustu, recenzując film"

"Zamiast doprowadzić do swoistego katharsis, zdaje się, że film "Pokłosie" doprowadził do reaktywacji antysemickich tendencji w Polsce" - pisze na swojej stronie internetowej tygodnik "The Economist". "Niektóre gazety otarły się nawet o zaprzeczanie Holocaustu, recenzując film" - zauważa.
Tygodnik krótko recenzuje "Pokłosie". "Economist" zauważa, że głównym problemem poruszanym w filmie Władysława Pasikowskiego jest, drażliwa dla Polaków, kwestia przeszłego antysemityzmu i tego, co z niego zostało w dzisiejszej Polsce. Pismo podkreśla, że w innych krajach podobne produkcje doprowadzały do zdrowej introspekcji ("Kiedy w Niemczech emitowany był amerykański miniserial "Holocaust", gromadził przed telewizorami niemal połowę dorosłej populacji"), w Polsce zaś doprowadził do reaktywacji antysemickich postaw.

"Zamiast katharsis - powrót antysemityzmu"

"Economist" wskazuje w szczególności na okładki dotyczące "Pokłosia" w trzech tygodnikach - "Wprost" (uznany przez ''Economist'' za pismo prawicowe), "Angorze" i "Uważam Rze". "''Wprost'' i ''Angora'' na swoich okładkach pokazywały Macieja Stuhra określonego mianem "Żyd". To może wydawać się dziwne, biorąc pod uwagę, że aktor jest chrześcijaninem. Właściwie to te nagłówki są specyficzną polską formą antysemityzmu. Chodzi w niej o "zjudaizowanie" obiektu nienawiści niektórych Polaków, która różni się od samej nienawiści wobec Żydów. "Nie lubię cię, dlatego jesteś Żydem", a nie "nie lubię cię, ponieważ jesteś Żydem" - pisze "Economist"."Uważam Rze" magazyn zaś wytyka za okładkę prezentującą orła nad przepaścią z przywiązanym kamieniem oraz tytułem "Jak się niszczy polską pamięć".Brytyjskie pismo podkreśla, że niektóre komentarze w artykułach z trzech wymienionych tygodników są wręcz "wstrętne", a nawet... ocierają się o zaprzeczanie Holocaustu (chodzi o pytanie zadane w jednym z artykułów, czy do dzisiaj wiemy, co się wydarzyło w Jedwabnem; ''Economist'' nie precyzuje jednak, o którą gazetę chodzi). Brytyjski tygodnik zaznacza, że ataki na Stuhra dotyczą przedstawionych w "Pokłosiu" współczesnych postaw wobec zbrodni z przeszłości, których prawdziwość nie jest w żaden sposób podważana przez historyków zajmujących się tym tematem.

"Brzydka twarz antysemityzmu"

"Economist" podkreśla, że sama premiera filmu doprowadziła do dyskusji w internecie, również z dużą dawką antysemityzmu, a także w dyskusjach publicznych. "Wiele osób określało też film mianem » antypolskiego «i odmawiało obejrzenia go. Szef konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński zdawał się zgadzać z takimi postawami, stwierdzając: "Nie widziałem »Pokłosia « i nie zamierzam go oglądać" - czytamy na stronie internetowej tygodnika.

Pismo podsumowuje tekst, opierając się na badaniu aktywności komentatorów w internecie, z którego wynika, że znacząca większość anonimowych opinii o Macieju Stuhrze była negatywna. Na Facebooku i Twitterze, gdzie osoby komentujące ujawniają swoją tożsamość, było przeciwnie - większość osób pozytywnie wypowiadała się o aktorze.

"Innymi słowy, antysemityzm w Polsce wciąż istnieje, ale antysemici nie są gotowi pokazać swoich brzydkich twarzy publicznie" - konkluduje brytyjski magazyn.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (169)
"Economist" o "Pokłosiu": "Niektóre polskie gazety otarły się o zaprzeczanie Holocaustu, recenzując film"
Zaloguj się
 • rdaneel

  Oceniono 251 razy 139

  Może ustalmy jedno: Polacy z Holocaustem nie mają nic wspólnego.

  Holocaust zrobili Niemcy, a my przy okazji pokłosia możemy co najwyżej zaprzeczać polskiemu antysemityzmowi.

 • justas32

  Oceniono 130 razy 80

  Polacy źle reagują na zarzucanie im antysemityzmu. Czują się niedoceniani za pomoc jaką nieśli Żydom. Czują że mówi się tylko i wyłącznie o tym co złego Żydom zrobili a nie mówi się w ogóle o tym co zrobili dla nich dobrego. Polaków wkurza że Żydzi wpływają na światową opinię publiczną zarzucając Polakom współudział w holokauście, co jest kłamstwem. A najbardziej Polaków wkurza, że gdy walczą o swoje dobre imię to zarzuca im się antysemityzm.

 • kazdychcelezecnawawelu

  Oceniono 119 razy 45

  A co Holocaust ma wspólnego z Polakami?
  Co to za bzdury, proponuje Brytyjczykom a raczej słabym dziennikarzom Economist wrócić na lekcje historii.

 • mmaciekg

  Oceniono 189 razy 37

  katharsis duzo bardziej przyda sie Żydom, ktorzy jeszcze nie przeprosili za pierwszy, zapomniany holocaust - w latach 1939-1941 na ziemiach wschodnich, dokonany przy wydatnej pomocy Zydów na Polakach. Sowieci witani przez Zydow kwiatami , natychmiastowa perfidna i masowa ZDRADA kraju w ktorym przeciez mieszkali u naszego boku, a nagle z dnia na dzien okazało się ze nas nienawidzą. Polecam lektury - Norman Davies, Mark Paul, JR Nowak ('Przemilczane Zbrodnie').

 • chynek

  Oceniono 191 razy 35

  A antypolonizm na każdym kroku - w Polsce i Europie - to was nie mierzi, towarzysze!?

 • the_qwert

  Oceniono 130 razy 32

  Ten statek dawno już odpłynął. Dzięki temu co wyprawiają żydzi w Palestynie coraz mniej ludzi uważa ich za ofiary. Przez to także samo pojęcie antysemita traci na swojej dawnej sile. Przekłamujcie dalej historię, to się wam w końcu Polacy odwdzięczą i piątą kolumna rozciągną na wasz cały naród.

 • aniapuszek

  Oceniono 105 razy 27

  To co napisali w tej gazecie jest dokładnie tym na co oczekują pewne grupy interesów w Polsce.
  Chodzi o ciągłe powtarzanie, że Polacy to antysemici i sa tak samo winni holocaustu jak Niemcy!!!!!!!!!!!!!!!!
  Cel i pal, jak widać znowu Polak trafiony i zatopiony w pomyjach antysemityzmu.

  Jest obecnie w Polsce tak silny antypolonizm, że ten cały antysemityzm to zwykła ściema.
  Jakby zrobić uczciwy film o Żydach w Polsce i ich różnych ciekawych wcieleniach: jak witali z radością bolszewików 17 września 1939, jak po wojnie przyjechali jako wierni Stalina wprowadzać sowieckie rządy. Jak likwidowali i torturowali ludzi z AK, jak zsyłali na Sybir, jak sędziowie pochodzenia żydowskiego wydawali wyroki śmierci na żołnierzy podziemia.

  Kilka dni temu w Szwecji, pod mieszkaniem przyrodniego brata Adama Michnika nazwisko Szechter
  ( prawdziwe żydowskie), szwdzcy narodowcy pikietowali żeby zwrócić uwagę, że stalinowski sędzia żyje w luksusie i spokoju a wydawał wyroki śmierci na bohaterów polskich walczących o wolność tego kraju.
  Stalin oczywiście wysługując się takimi ludzmi mordował Polaków, którzy byli dzielni, patriotyczni i którzy nigdy nie przestaliby walczyć w podziemiu ze Stalinem. To były zwykłe czystki.

  Jak tak będziemy przedstawiać historię to ok. Jeśli jednostronnie to jest to antypolonizm.

 • mmaciekg

  Oceniono 96 razy 26

  "Niektóre gazety otarły się nawet o zaprzeczanie Holocaustu, recenzując film" - zauważa. >>>> Do niektorych mniej bystrych czytelnikow żydowskiej gazety dla Polakow : otóż Economist jako 'zaprzeczanie Holocaustowi' uwaza 'zaprzeczanie, że uczestniczyli w nim POLACY' . Dzieki- miedzy innymi - zydowskiej gazecie dla Polakow - doszlismy juz do takiego stanu miedzynarodowej swiadomości !

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 38 razy 20

  Gdzie byliście O! - "jakże ekonomiczni Anglosasi" gdy kurier Jan Karski relacjonował waszym przywódcom fakt wyrzynania Żydów ?? "Przecież to niemożliwe"..... smutne dupki, którzy nigdy nie doznaliście uroków niemieckiej okupacji, tego podkutego buciora.... bladolice rude lojtki. Polacy w przeważającej liczbie nie są antysemitami, podobnie jak nie są w większości rusofobami, czy - odwrotnie - germanofilami.
  Takie dyrdymały jak w "Ekonomicznym" to mogą sobie skrobać synkowie narodu, gdzie największym problemem jest samobójstwo niezrównoważonej pielęgniarki, jako dowód na sku...enie mediów. Ale może i racja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX