MFW przyznaje się do fundamentalnego błędu: myliliśmy się ws. Grecji

Oszczędnościowe programy wprowadzone dla Grecji, Portugalii i Irlandii nie tylko nie pomogły, ale pogrążyły gospodarki tych państw w jeszcze większym kryzysie. MFW w opublikowanym 3 stycznia raporcie przyznaje się do fundamentalnych błędów - informuje ?Dziennik Gazeta Prawna?.
Główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard przyznał, że programy oszczędnościowe opracowane dla krajów UE oparte były na błędnych założeniach. Ich wdrożenie doprowadziło do pogłębienia kryzysu m.in. w Grecji.

Wszystkie błędy MFW

Głównym błędem, jaki popełnili ekonomiści MWF, było przyjęcie założenia, że zmniejszenie wydatków państwa o 1 euro zmniejsza wielkość dochodu narodowego o 50 eurocentów. Wskaźnik ten jest prawdziwy dla gospodarki funkcjonującej w normalnych warunkach, nie sprawdza się jednak w sytuacji kryzysu i załamania systemu bankowego. Ekonomiści nie przewidzieli też skali kosztów społecznych i wzrostu bezrobocia.

Będą nowe reguły

Ekonomiści MFW przyznają, że źle oszacowali także możliwe zyski ze wzrostu wydatków państwa. W warunkach kryzysu wydatki państwa stymulują gospodarkę, korzystniej wpływając na poziom zadłużenia państwa niż drastyczne cięcia budżetowe.

Wnioski z raportu będą podstawą do opracowania nowych zasad programów wsparcia dla państw unijnych.

Cały tekst w dzisiejszym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
MFW przyznaje się do fundamentalnego błędu: myliliśmy się ws. Grecji
Zaloguj się
 • white_lake

  Oceniono 18 razy 18

  "eksperci nie przewidzieli wzrostu bezrobocia" ha, ha, to przecież dupy nie eksperci!
  mogliście zapytać mnie, ja przewidziałam, i nie każę sobie tyle płacić, co "eksperci"

 • white_lake

  Oceniono 16 razy 16

  propnuję, żeby Grecja zwróciła się do ekspertów islandzkich, oni potrafią sobie radzić z kryzysem, tylko chyba musiałaby rzeczywiście wyjść z UE

 • naskalny

  Oceniono 14 razy 12

  Eksperci wyrazili ubolewanie, ale gospodarka trzech państw została pogrążona.
  Czy partacze pokryją szkody wyrządzone milionom obywateli?
  Grupa bufonów pobawiła się bezmyślnie - o kurka, coś nie wyszło?

 • maciekblysk

  Oceniono 12 razy 12

  To że Grecja mimo pomocy dalej się pogrąża widać od dawna. Jestem ciekaw jakie nowe pomysły będą na ratowanie strefy Euro i ile to będzie kosztować. Od tego może zależeć kiedy Europa zacznie się znów rozwijać. Miejmy nadzieję że jak najszybciej....

 • wondziadu

  Oceniono 19 razy 9

  Tusk np nie rozumie że jak obniży podatki to ludzie więcej będą kupować i produkcja wzrosnie .

 • efat

  Oceniono 10 razy 2

  Grecja powinna wyjść ze strefy euro i tyle. W ogóle wspólna waluta nie jest dobrym pomysłem dla tak zróżnicowanej narodowościowo Europy.

 • von_seydlitz

  Oceniono 20 razy 2

  No i co, jakieś zmiany na szczytach UE?

  czy po staremu, złożą samokrytykę i nie poniosą konsekwencji....

  Coraz bardziej to zmierza do ZSRR

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 1 raz 1

  Nie sądzę, że decyzje ratowania np Grecji, to decyzje ekonomistów. To decyzje polityczne, ewentualnie polityczno ekonomiczne. Powodem było nie ratowanie samej grecji, a utrzymanie na siłę strefy euro. Nikt się dziś przecież nie przyzna, że jedna waluta dla różnych krajów to był zły pomysł.

 • ciemnyludd

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedy pies ugryzie człowieka sensacji nie ma...Ale sensacja jest dopiero wtedy, kiedy człowiek ugryzie psa... Na podobnej zasadzie wymagane oszczędności od krajów które dotuje Unia było "BŁĘDEM", co od dawna twierdzili komuniści demonstrujący pod czerwonymi sztandarami Z SIERPEM I MŁOTEM ..Miejmy nadzieję że Grecy to szybko SKORYGUJĄ, podwajając liczbę zatrudnionych w budżetówce, podnosząc do dwudziestu liczbę różnych "pensji" w roku i zapewniając wszystkim Grekom dożywotnie zatrudnienie, również dla następnych pokoleń pracujących.... Tylko Merkel nie chce się na to zgodzić, ale to przecież znana FASZYSTKA...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX