Oxfam kontra 100 najbogatszych: Oddajcie swoje roczne dochody, to rozprawimy się z biedą

100 najbogatszych ludzi na świecie zarobiło w zeszłym roku wystarczająco dużo pieniędzy, aby czterokrotnie rozwiązać globalny problem biedy - tak wynika z raportu jednej z najważniejszych organizacji charytatywnych na świecie, Oxfam. Fundacja wytyka przed przyszłotygodniowym Światowym Forum Ekonomicznym, że skrajne bogactwo jest ?ekonomicznie nieskuteczne, politycznie korumpujące i społecznie niesprawiedliwe?.
Oxfam zaapelował do najbogatszych tego świata, z których wielu będzie obecnych na przyszłotygodniowym forum w Davos, aby zaadresowali problem nierówności ekonomicznej na świecie. "Światowy system ekonomiczny wymaga reformy, aby służył interesom całej ludzkości" - oświadczyła organizacja, cytowana przez BBC.co.uk.

W ciągu 20 lat zwiększyli swoje dochody o 60 proc.

W swoim raporcie "Koszt Nierówności: Jak bogactwo i skrajne różnice w dochodach krzywdzą nas wszystkich" brytyjska organizacja charytatywna tłumaczy, jak wysiłki, by zwalczyć światową biedę, zostały udaremnione przez "wybuch ekstremalnego bogactwa".

Ten najbogatszy 1 procent ludzkości w ciągu ostatnich 20 lat zwiększył swoje dochody o 60 proc. Jak wskazał Oxfam, podczas gdy zaledwie 100 osób w zeszłym roku odnotowało przychód w wysokości 240 mld dolarów netto, ludzie żyjący w skrajnej biedzie musieli przeżyć za 1,25 dolara dziennie.

"Nie udawajmy, że z bogactwa niewielu korzysta wielu"

- Nie możemy dłużej udawać, że z bogactwa niewielu skorzysta wielu. Zbyt często bowiem sytuacja jest zupełnie odwrotna - tłumaczyła Barbara Stocking, dyrektorka Oxfamu. - Koncentracja wszystkich środków w rękach tylko tego 1 proc. tłamsi aktywność ekonomiczną i czyni życie pozostałych trudniejsze, zwłaszcza tych na dole drabiny ekonomicznej - dodała.

Oxfam wzywa do tego, by najbogatsi i najbardziej wpływowi na świecie skoncentrowali swoje wysiłki na tym, by zredukować poziom nierówności do tego z początku lat 90. Wśród propozycji, które zdaniem organizacji światowi liderzy powinni rozpatrzyć w Davos, są m.in. wprowadzenie globalnej stawki minimalnej podatku korporacyjnego, zamknięcie rajów podatkowych dla najbogatszych lub zainwestowanie w socjalną siatkę bezpieczeństwa dla bezrobotnych czy najuboższych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Oxfam kontra 100 najbogatszych: Oddajcie swoje roczne dochody, to rozprawimy się z biedą
Zaloguj się
 • ta_facetka

  Oceniono 23 razy 11

  Nie po to qrwy kapitalisci, wielkie koncerny i inna szumowina rozmontowywaly socjalizm i dalej robia wszystko, zeby wcisnac ludziom ze najwazniejsze to "miec", aby teraz dzielic sie z kimkolwiek swoim bogactwem.

 • docsnugg

  Oceniono 10 razy 6

  Wtłaczanie ludziom poprzez przekupione mass media przekonania, że miliony ludzi mogą umierać z głodu, nastepne miliardy żyć w nędzy i stresie bo właściciele banków i innych korporacji (na naszym podwórku np. Leszek Czarnecki i właściciel Getin Banku) "tworzą" miejsca pracy (dla swoich przedstawicieli handlowych przeszkolonych do wprowadzania ludzi w błąd i wyciągania kasy) dobiega końca ?

  Nie wierzę, ale jak to głupi mam nadzieję.

 • tomaselli

  Oceniono 1 raz 1

  Te kapitalistyczne bydlaki sprzedadza nawet sznur na ktorym nastepnie zostana powieszeni , zeby zarobic na ludzkiej biedzie

 • birdy22

  Oceniono 3 razy 1

  Chciwosc

 • bushman14

  0

  Swoją drogą, było by to niezłe "sprawdzam" dla gospodarki światowej, gdyby nagle te wirtualne fortuny ktoś spróbował obrócić w coś realnego ...

 • rdaneel

  Oceniono 4 razy -4

  Bełkot idiotów.
  Co to znaczy "rozwiązanie problemu głodu"? Że k.... kobiety w sudanie będą dobrze odżywione więc będą mogły rodzić dzieci co dwa lata? czy to znaczy, że bambusów w Afryce będzie nie miliard tylko 16 miliardów? Kto wtedy i jak rozwiąże "problem głodu"?

 • ciemnyludd

  Oceniono 19 razy -7

  Pomysł jest znany, ale nie nowy, bo już wpadł na niego Marks...A nawet go zrealizował w niektórych krajach, ale najwięcej ludzi zagłodził w ZSRR, w Korei Północnej w Kambodży i na Kubie...Wytwórcy wszelkich dóbr na świecie powinni rozdać w imię "sprawiedliwości społecznej" swoje dochody biednym, i zamknąć wreszcie na kłódkę te swoje "podłe koncerny" z braku kasy na materiały, na inwestycje i rozwój....Wreszcie rozpocznie się SPRAWIEDLIWY DZIEJOWO ruch ludności za pracą ...Z krajów dotąd bogatszych do biedniejszych...

 • rot.leszek

  Oceniono 14 razy -10

  Jako przecietnie zarabiajacy czlowiek - mowie FUCK YOU -OXFAM
  Moge przeciez wygrac obrzydliwie wielka sume w Lotto na przyklad - potem odpowiednio inwestujac do tej "setki" najbogatszych dolaczyc (teoria)!

  I dlaczego nagle potem mialbym problem biedy rozwiazywac - z jakiej racjii pytam?!

 • kopandol

  Oceniono 13 razy -11

  Wirus socjalistycznej sraczki mózgowej szerzy się łatwiej niż HIV, czy H1N1.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX