Zniknęła umowa o rozwiązaniu ZSRR. Ktoś ją ukradł?

Co się stało z umową o rozwiązaniu ZSRR? Ważki dokument zniknął w niejasnych okolicznościach. Miejsce jego przechowania próbowali ustalić dziennikarze "Komsomolskiej Prawdy" na Białorusi. Bezskutecznie - podał Biełsat.
"ZSRR zakończył swoje istnienie jako byt geopolityczny i podmiot prawa międzynarodowego" - napisano w dokumencie podpisanym przez Rosję, Białoruś i Ukrainę 8 grudnia 1991 r. w rezydencji Wiskule w Puszczy Białowieskiej.

Została tylko kopia

Okazuje się jednak - jak podaje serwis Biełsatu - że w Moskwie przechowywana jest jedynie kopia dokumentu. O tym, gdzie jest umowa, nie wie m.in. Iwan Korotczenia, który w latach 90. zajmował stanowisko po. sekretarza wykonawczego Wspólnoty Niepodległych Państw.

Na pytanie nie umieli odpowiedzieć także ówcześni prezydenci Białorusi Stanisław Szuszkiewicz i Ukrainy Leonid Krawczuk, podobnie jak ówczesny szef rosyjskiego MSZ Andrej Kozyriew.

Kto zabrał dokument?

Zdaniem cytowanego przez Komsomolską Prawdę przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego w Białorusi b. ministra sprawiedliwości Walerego Tichinii dokument może znajdować się w przedstawicielstwie WNP w Mińsku lub w archiwum Rady Ministrów Białorusi.

Specjalista nie wyklucza też, że dokument mógł zostać po prostu zabrany przez jednego z uczestników wydarzeń.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Zniknęła umowa o rozwiązaniu ZSRR. Ktoś ją ukradł?
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 1 raz 1

  ROZWIĄZANIE NIEWAŻNE ? Panie Miller, WPROWADZIĆ SZTANDAR !!!

 • poszum

  Oceniono 1 raz 1

  Pewnie sprzedali na ebayu za butelke wodki.

 • rbik53

  0

  ..... wszystko, co przedstawia jakąś materialną wartość i nie jest przyspawane, w rosji jest kradzione...

 • necplusultra

  0

  sojujuz wiecznie żywy, politruki z gw i tok otwierają szampana:-). pu wsjegda budjet sonce, puwsjegada budjet sajuz...miler i cholota sztandar wróc, palikmiot przytrzyma tyczke:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX