Bułgarzy domagają się radykalnych zmian. Protesty w 40 miastach. Wygwizdali prezydenta

Bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew wyszedł do dużej grupy demonstrantów w Sofii, udającej się na ogólnokrajowy wiec protestacyjny, i zaprosił ich przedstawicieli do swojej kancelarii w przyszłym tygodniu. Został wygwizdany. Manifestacje odbywają się w 40 miastach. To największe protesty uliczne w Bułgarii od 16 lat.
- Drzwi są otwarte, prowadźmy otwarty dialog" - powiedział prezydent, który jednak został wygwizdany przez zebranych. "Nie chcemy negocjacji, chcemy spełnienia naszych żądań" - brzmiała odpowiedź. Ludzie krzyczeli "Borysow do więzienia!", "Mafia", "Człowiek Borysowa".

Główne ulice Sofii są zablokowane. Protesty rozpoczęły się i w innych miastach - Warnie, Pazardżyku. W Płowdiwie spalono konstytucję. Według radia publicznego demonstracje odbywają się w 40 miastach.

Są to największe protesty uliczne w Bułgarii od 16 lat. Według wstępnych ocen w Sofii protestuje około 10 tysięcy ludzi.

W sobotę przedstawiciele protestujących opracowali listę 23 żądań politycznych i ekonomicznych zmian w kraju. Zwrócili się do prezydenta o spotkanie, na którym mają mu wręczyć swe postulaty.

Polityczne żądania to powołanie nowego rządu (premier podał się do dymisji w środę), kontynuowanie pracy w parlamencie nad przyjęciem szeregu ważnych ustaw, w tym zmiany ordynacji wyborczej umożliwiającej bezpłatny dostęp do publicznych mediów elektronicznych podczas kampanii wyborczej, wprowadzenia do ordynacji wyborczej większościowego systemu, możliwości odwołania posłów i burmistrzów miast oraz zniesienie immunitetu deputowanych, prezydenta i wiceprezydenta.

Żądania ekonomiczne dotyczą regulacji i wprowadzenia społecznej kontroli monopoli dostarczających prąd, wodę, energię cieplną, usługi telefonii komórkowej dla ludności, przestrzegania europejskich dyrektyw w tej dziedzinie, postawienia przed sądem ministrów i wysokich urzędników, odpowiedzialnych za podpisanie umów prywatyzacyjnych, którzy wprowadzili regulacje narażające na straty zarówno państwo, jak i obywateli.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Bułgarzy domagają się radykalnych zmian. Protesty w 40 miastach. Wygwizdali prezydenta
Zaloguj się
 • nodens_pn

  Oceniono 15 razy 5

  Bułgarskie elyty
  nie wiedzą jak za pomocą propagandy i stacji radiowo telewizyjnych mętnego nurtu urabiać masy. Niech wierchuszka przyjedzie do Tuska, ten z Walterem, Grasiem, Hajdarowiczem, straszną babcią polskiego dziennikarstwa - Paradowską, znienawidzonym nawet przez kamienie przydrożne Lisem, oraz wyskakującą z tortu Kolęda - Zalewską, popychaną od tyłu przez Wołka, pokażą jak to się robi.,

 • zyga728

  Oceniono 9 razy 3

  Może warto popatrzeć bliżej na braci Bułgarów? Wcześniej podobny zryw pokazała Islandia, ale u nas to ocenzurowano.

 • logiczny1

  Oceniono 6 razy 0

  Polskie mendy też polecą - niech tylko śniegi zejdą :-D.

 • ciemnyludd

  Oceniono 12 razy 0

  Społeczna kontrola monopoli JUŻ BYŁA...wprawdzie komórek jeszcze nie było ale prąd, benzyna, czynsze i wszystko było PRAWIE ZA DARMO..."Komuno, wróć" ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX