Laicyzacja, spory światopoglądowe, afery pedofilskie. Jak Jan Paweł II i Benedykt XVI poradzili sobie z problemami Kościoła? [PORÓWNANIE]

"Charyzmatyczny Jan Paweł II pielgrzymował, by mówić do ludzi. Benedykt XVI to myśliciel skupiony na sprawach Europy" - ocenia Marek Zając, katolicki publicysta. Jak obaj poradzili sobie z problemami Kościoła takimi jak laicyzacja, dotarcie do wiernych, spory światopoglądowe i skandale pedofilskie?
11 lutego Benedykt XVI ogłosił, że ustąpi z urzędu papieskiego. Niespełna 86-letni papież orzekł, że stan zdrowia nie pozwala mu na zarządzanie Kościołem, nie chce jednak rezygnować z działalności intelektualnej.

Poprosiliśmy Marka Zająca, katolickiego publicystę związanego obecnie z TVP i wykładowcę Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, o to, by przeanalizował najważniejsze problemy Kościoła i spróbował ocenić, jak poradzili sobie z nimi Jan Paweł II i Benedykt XVI. - Obaj działali w zupełni innych okolicznościach geopolitycznych czy obyczajowo-mentalnych, społecznych - zastrzega w rozmowie z TOK FM Marek Zając. - Ale pewne rzeczy wydają się dla współczesnego Kościoła wyzwaniem niezmiennym, również dla następcy Benedykta XVI - ocenia.- Co chwila nas, współczesny świat rozpalają dyskusje światopoglądowe: debata dotycząca prawa dla par homoseksualnych czy debaty bioetyczne (dotyczące in vitro) - uważa Marek Zając. - Kościół z jednej strony ma jednoznaczne i niezmienne nauczanie, z drugiej strony powinien kierować się kryterium miłości bliźniego. Wielu katolików ma z tym problem - widzimy to na przykład w Polsce. Oglądając występ Krystyny Pawłowicz (mówiła m.in. o jałowych związkach gejów czy obraźliwie o Annie Grodzkiej), widzimy przechył w jedną stronę - dodaje.

Jan Paweł II wydawał się zręczniejszy ze względu na cechy osobowości - ocenia Zając. Był typem człowieka otwartego na innych, bardzo łatwo nawiązującego relacje. Nie był "bratem łatą", który kumpluje się na siłę. Miał styl, który ujmował i podbijał serca również ludzi stojących daleko od Kościoła.

Za czasów pontyfikatu Benedykta XVI wybuchło kilka bomb. Wiele rzeczy trzeba było odkręcać: stosunki z islamem, ściągnięcie ekskomuniki z lefebrystów negujących istnienie komór gazowych, ochłodzenie w stosunkach z Żydami. Benedykt XVI ma inną osobowość. Budowanie bliskości z wiernymi nie przychodziło mu łatwo. Brakowało wyczucia, współpracy, umiejętności, wiedzy ze strony watykańskich kurialistów. Stąd i postulaty, by zreformować rzymską kurię.- Skandale pedofilskie podważyły autorytet Kościoła, w wielu przypadkach doszło do zdrady Ewangelii, tego, co dla Kościoła jest najważniejsze - stwierdza Zając. - Zdradą Ewangelii jest sytuacja, kiedy dobro ofiary - niewinnego, skrzywdzonego dziecka - uznaje się za rzecz mniej istotną niż fałszywie rozumiane dobro Kościoła. Wielu ludzi może wyjaśniać sobie tę sytuację w prosty sposób: księża to tylko ludzie, zdarzają się takie przypadki. - Ale kłopot polega na tym, że instytucja rękoma wielu wysoko postawionych hierarchów tuszowała te skandale - dodaje publicysta.

Jan Paweł II w końcówce swojego pontyfikatu zajął się sprawą. To było bez precedensu - ocenia publicysta. Nadzór, kontrolę i badanie przypadków molestowania przekazano Kongregacji Nauki Wiary, która w Kościele zajmować się powinna czymś zupełnie innym. Jan Paweł II wyczuwał, że problem pedofilii jest poważny i są kręgi, które chcą zamieść problem pod dywan. I nieprzypadkowo przekazał tę sprawę w ręce kard. Josepha Ratzingera, do którego miał zaufanie.Benedykt XVI wielokrotnie przepraszał za przypadki pedofilii i jej ukrywanie, ale już po wybuchu afer m.in. w Irlandii i Stanach Zjednoczonych. - Benedykt XVI dla sprawy zrobił na tym polu bardzo wiele. Za jeden z ważniejszych dokumentów jego pontyfikatu uważam "List do katolików irlandzkich". List napisany językiem prostym, klarownym, dalekim od kościelnej nowomowy i eufemizmów. List, w którym czarno na białym jest powiedziane, co wydarzyło się w Kościele irlandzkim (wieloletnie molestowanie dzieci przez osoby duchowne). Jest część poświęcona ofiarom, sprawcom i biskupom. I coś, co z punktu widzenia osoby z zewnątrz wydaje się krokiem zwykłym - że należy współpracować z władzami świeckimi przeprowadzającymi śledztwa. To krok bezprecedensowy, biorąc pod uwagę wielowiekową praktykę Kościoła. Jak to wychodzi w różnych krajach to inna sprawa - wiele jest do zrobienia i spadnie to na następnego papieża.- Kościół ma często niezasłużenie bardzo złą prasę, wokół Kościoła narasta mnóstwo stereotypów, łatwo staje się chłopcem do bicia. Klarowny, jasny, ewangeliczny ton będzie mógł się z dużą siłą przebić - uważa Marek Zając.

Nasz rozmówca analizuje: Jan Paweł II był słuchany i szanowany przez cały świat, bo jego przekaz się przebił. Papież Polak zaczął swój pontyfikat od hasła: "nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi". Jako charyzmatyczny prorok pielgrzymował, by mówić do ludzi.

Benedykt XVI zostawia po sobie ważne teksty, ale one będą żyć głównie w obiegu kościelnym. Bo skupiał się na tym, co wewnątrz Kościoła. Po jego słowach nie było takiego silnego echa, jakie się pojawiało po wypowiedziach Jana Pawła II. Encykliki Benedykta XVI, świetne teksty, napisane bardziej zrozumiałym językiem, były przedmiotem dyskusji w kręgach katolickich.- Jeżeli komuś się wydaje, że Kościół trwa w przekonaniu, że świat powstał w siedem dni, a nie wedle scenariusza, jaki przedstawia nauka, to się myli. W Księdze Rodzaju mamy obraz symboliczny. Kościół uważa, że to Bóg stworzył świat - wyjaśnia Zając. - Z papieżami łączy się przekonanie, że powinni powstrzymać laicyzację w Europie. A to trąci europocentryzmem. Liczba katolików i kapłanów na świecie się nie zmienia, choć np. w niemieckich seminariach jest katastrofalny spadek liczby powołań w ostatnim ćwierćwieczu. Europa jest skoncentrowana na sobie - tłumaczy.

Zając uważa, że nowy papież powinien kontynuować otwarcie na cały świat. - Rozpoczął je Jan Paweł II. Historia katolicyzmu nie musi koncentrować się na Europie.

W przypadkuBenedykta widać, że skoncentrował się na wątkach europejskich. I tak komentowano jego wybór w 2005 roku. Że kardynałowie raz jeszcze postawili na kandydata, który powinien zmierzyć się z laicyzacją w Europie. Z analitycznego punktu widzenia papież z Ameryki Południowej byłby szansą na nowy zastrzyk energii i nowe spojrzenie - kończy Zając.Jan Paweł II zmarł w kwietniu 2005 r. Jego 27-letni pontyfikat (jeden z dłuższych w historii) obfitował w pielgrzymki - papież odbył ich ponad 100, odwiedzając wszystkie kontynenty. Papież Polak ujmował tłumy otwartością. Budował też pomosty z innymi Kościołami chrześcijańskimi. Jan Paweł II napisał 14 encyklik i ponad 40 listów apostolskich. W czasie swojego pontyfikatu napisał też sześć książek. Był przeciwnikiem kapłaństwa kobiet oraz stosowania antykoncepcji, co było szczególnie krytykowane ze względu na rozprzestrzeniający się w zastraszającym tempie wirus HIV. Panuje też opinia, że Jan Paweł II niewystarczająco zdecydowanie zajął się sprawą pedofilii w Kościele.

Następca JP II - Benedykt XVI - w czasie swojego niespełna 8-letniego pontyfikatu odbył 24 pielgrzymki poza granice Włoch. Benedykt XVI był głową Kościoła w trudnych czasach, kiedy wybuchały potężne skandale pedofilskie, również z przeszłości. Ujawnione przypadki molestowania dzieci przez osoby duchowne - oraz karygodne przypadki tuszowania tych faktów - zatrzęsły w posadach Kościołami m.in. w Irlandii i Stanach Zjednoczonych.

Ustępujący papież nie jest zwolennikiem teorii ewolucji (odkrycia Karola Darwina uważa za niedostatecznie dowiedzione). Ratzinger, jeszcze jako kardynał, prowadził ożywioną działalność intelektualną - skupiał się na sprawach doktrynalnych, analizował również aktualną kondycję chrześcijaństwa. Papież jest autorem trzech encyklik.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (65)
Laicyzacja, spory światopoglądowe, afery pedofilskie. Jak Jan Paweł II i Benedykt XVI poradzili sobie z problemami Kościoła? [PORÓWNANIE]
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 284 razy 140

  Jan Paweł II, wykorzystując swój medialny talent potrafił nam wmówić że to KOŚCIÓŁ OBALIŁ KOMUNIZM W POLSCE (a nie Reagan sankcjami i zbrojeniami przeciw ZSRR)...A my z wielkiej wdzięczności zawarliśmy z Watykanem ten SZEMRANY KONKORDAT, niebywały nigdzie w Europie, dzięki któremu Kościół już WŁAZI NAM DO ŁÓŻEK i próbuje (ostatnio skutecznie) egzekwować przestrzegania zasad wiary katolickiej nie za pomocą przekonywania katolików z AMBON, ale za pomocą USTAW SEJMOWYCH OBEJMUJĄCYCH WSZYSTKICH, a co za tym idzie ....PROKURATUR, SĄDÓW ORAZ WIĘZIEŃ... Tak jak religia w szkołach nie ma nic wspólnego ze szkolną nauką, jak liczne afery złodziejskie i obyczajowe nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem (ukrywane dokąd się tylko dało przez JPII), tak "Rydzykowy Biznes" nie ma nic wspólnego z KULTEM MARYJNYM W TORUNIU, a Rydzyka przecież również Janowi Pawłowi II zawdzięczamy... Benedykt XVI zastał po "papieżu Polaku" taką stajnię Augiasza, że ten uczciwy i wierzący człowiek po prostu NIE WYROBIŁ...

 • bnch

  Oceniono 146 razy 118

  Na Zachodzie marginalizacja kościoła i laicyzacja dokonały się faktycznie za czasu JPII, a zaczęły w czasie Pawła VI. Po 68 roku ten proces był nieuchronny. W Polsce pontyfikat JPII to czas, kiedy pozornie katolicyzm wzmocnił się. Tyle że to wzmocnienie dokonało się poprzez zrobienie z papieża bożka i tylko pogłębiało słabość katolicyzmu. Dziś to jest równia pochyła, która w Polsce jest trochę mniej stroma, bo kościół ma poważne zasoby polityczne i finansowe. Ale efekt jest przesądzony, bo samej instytucji nic nie zmieni.

 • hazibula

  Oceniono 185 razy 115

  Niejaki Zając - katolicki publicysta gada bzdury i ściemnia.
  Twierdzi np. że "Kościół ma często niezasłużenie bardzo złą prasę". - KK ma jak najbardziej zasłużenie złą prasę.
  Wojtyła nic nie zrobił w sprawie klechów-pedofilów. nawet promował i wychwalał niektórych z nich.
  Pedofilia w Kościele była zawsze. Od 2000 lat. Tylko, że dopiero teraz głośno mówi się , ale tylko o aferach z ostatnich 30 lat. Z prostego powodu - bo żyją jeszcze niektórzy sprawcy i ofiary. Gdyby Kościół był uczciwy i kierował się "miłością bliźniego" przyznałby się i do wcześniejszych win. Ale z KK to niedoczekanie.

  BXVI zaczął coś robić w sprawie pedofilii, która pleniła się bujnie za czasów Wojtyły. Ale to "coś" to dopiero początek i bardzo niewiele. KK odrzuca zadośćuczynienie ofiarom. I dopiero sądy muszą na nim to wymusić. Ukrywana jest dokumentacja , KK odmawia współpracy i jak na razie tylko niektóre rządy państw próbują wymóc na KK pełniejszą współpracę.
  Więc nie ma co mówić o "załatwieniu" sprawy. To jest ciągle ukrywanie i oszukiwanie.

  Wojtyła - jako gwiazdor i celebryta brylował na festiwalach ku czci i koncertach. Nie zajmował się wewnętrznymi problemami, dlatego one przywaliły Benedykta.
  Przez ostatnie co najmniej 5-6 lat Wojtyła w ogóle nie zajmował się Watykanem. Był na tyle nieudolny i niekontaktowy, że Kościołem zamiast papieża rządziła Kuria Watykańska. I rządziła też za BXVI i go wykończyła.

  Następny papież powinien się nazywać OSTATNI MOHIKANIN.
  Taką będzie jego rola.

 • szats69

  Oceniono 83 razy 79

  Jeśli chodzi o pedoilię to trzeba wyraźnie odpowiedzieć na argumenty apologetów, tego typu że przypadki molestowania dzieci zdarzają się wszędzie, a nie tylko w kościele, że ludzie błądzą, że są to tylko jednostkowe przypadki itd. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że inni nie uważali się za przedstawicieli pana boga na ziemi, nie rościli sobie prawa do pouczania z ambon nt. moralności innych. Trzeba zaznaczyć, że o ile przypadki pedoilii zdarzają się wszędzie, to czym innym jest instytucjonalne ukrywanie przestępców seksualnych, przez co umożliwienie im dalej krzywdzenia dzieci - to już można nazwać działalnością stricte mafijną.

 • leszek_nowak

  Oceniono 81 razy 65

  Oni ciągle mają pretensje, że ludzie widzą tylko "ludzki wymiar" kościoła. Rzekomo ma być jeszcze jakiś inny - boski - wymiar kościoła. Moda na inne wymiary już minęła. Jak długo można zaczytywać się SF? To ja może też popełnię kilka przestępstw, a potem powiem: "Ale patrzcie nie tylko na ludzki wymiar moich postępków. One mają też jeszcze inny wymiar - BOSKI!"

  www.opracowanie.eu

 • mojepsy

  Oceniono 91 razy 59

  Wogóle sobie nie poradzili. Nawet nie próbowali.

 • mojepsy

  Oceniono 57 razy 49

  Do: "ciemnyludd"
  Jak to jest możliwe: uczciwy, wierzący człowiek w samym środku watykańskiego piekła? Ślepy? Głuchy?

 • kindofmagic

  Oceniono 56 razy 44

  No no, co za postęp... dawniej palono heretyków głoszących, że ziemia nie jest w centrum wszechświata, a teraz okazuje się, że stworzenie świata w siedem dni jest czysto symboliczne i kościół wie, że bóg tworzył go dłużej...

  Podoba mi się, że kościół tak zręcznie manipuluje interpretacjami biblii - raz czyta biblię dosłownie i grzeszy każdy, kto próbuje coś zinterpretować sam, a innym razem okazuje się, że biblia posługuje się symbolami i naiwny jest ten, kto uważa że wszystko jest dosłowne. Ciekawe ilu ludzi zginęło gdy próbowali interpretować naukowo biblijne stworzenie świata te kilkaset lat temu, zanim kościół został zmuszony przez naukę do weryfikacji poglądów...

 • antypiskopat

  Oceniono 44 razy 40

  A propos tytułu: Laicyzacja, spory światopoglądowe, afery pedofilskie. Jak Jan Paweł II i Benedykt XVI poradzili sobie w problemami Kościoła? [PORÓWNANIE] - czy użycie czasownika dokonanego jest w tym przypadku uzasadnione? W tekście pojawia się cytat: "Ale pewne rzeczy wydają się dla współczesnego Kościoła wyzwaniem niezmiennym, również dla następcy Benedykta XVI". Czy to nie sugeruje redakcji zmiany formy orzeczenia w tytule na formę niedokonaną?
  -------------------
  antypiskopat.blogspot.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX