Ks. Oko: Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII. Bartoś: BXVI sobie nie poradził

- Benedykt XVI był jednym z największych papieży, świętym człowiekiem. Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII - powiedział w ?Kropce nad i? ks. Dariusz Oko. Z jego zdaniem na temat minionego pontyfikatu nie zgadzał się prof. Tadeusz Bartoś. - Benedykt XVI nie poradził sobie z reformami - przekonywał.
- Kościół zawsze potrzebuje reform, ale zaraz musi zachować to, co w nim ważne, musi być wierny sobie, a przez to konserwatywny - powiedział u Moniki Olejnik ks. Dariusz Oko. Jego zdaniem Benedykt XVI był jednym z największych papieży, świętym człowiekiem. - Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII - dodał.

Prof. Bartoś: JPII i BXVI sobie nie poradzili

- Pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI to czasy, w których nie udało się zreformować Kościoła. Nadal nie ma nadzoru nad przepływami pieniędzy w Watykanie. Ludzie nie rozumieją, dlaczego bank watykański nie ma odpowiednich systemów. Księgowość powinna być prowadzona tak, by można było przeprowadzić audyt i stwierdzić, że wszystko jest w porządku - mówił z kolei prof. Tadeusz Bartoś.

- Trzeba zreformować również zarządzanie kurią, zlikwidować walki frakcyjne. Kiedyś w grę wchodziły również powiązania z grupami mafijnymi. Czy nowemu papieżowi to się uda? Moim zdaniem nie. Nie ma takiej siły. W Watykanie istnieje wielka grupa interesów. Kuria jest silna, osoba z zewnątrz nie zna tych mechanizmów. Osoby, które rządzą np. nominacjami, będą nowego papieża zwyczajnie kiwać - dodał Bartoś.

Oskarżenie Matki Teresy? "Pomieszanie z poplątaniem" vs "To gorszy ludzi"

Monika Olejnik zapytała swoich gości również o oskarżenia wysuwane wobec Matki Teresy. Prof. Bartoś był zdania, że jeżeli oskarżenia by się potwierdziły, mógłby to być dla Kościoła duży problem. - To nie jest nowa sprawa, już w 1995 roku pisano o tym. Jeżeli to się potwierdzi, trzeba się zastanowić, jak to było możliwe. To bardzo kłopotliwe dla Kościoła, bo pochopnie Matkę Teresę beatyfikowano, nie odczekano 5 lat - mówił Bartoś.

Dodał też, że ludzi gorszy, że była ona leczona w luksusowej klinice, a na kontach miała miliony, których nie wydała na leczenie podopiecznych.

- Stanowczo protestuję, to skandaliczne! Jak można oskarżać tak świętą osobę, jak można mówić, że kradła pieniądze? - włączył się ks. Oko. - To jest pomieszanie z poplątaniem. Sam Jezus miał wrogów, którzy mu zarzucali straszne rzeczy i go w końcu zabili. Matka Teresa też niektórych drażni, bo była wielką świętą - mówił.

Dodał też, że Matka Teresa zajmowała się najbiedniejszymi z biednych. - Przyjmowała do swoich domów wszystkich potrzebujących. Niezależnie od wyznania. Zapewniała im również pogrzeby zgodne z ich religią - dodał ks. Oko.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (19)
Ks. Oko: Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII. Bartoś: BXVI sobie nie poradził
Zaloguj się
 • waclawa_obrotna

  Oceniono 29 razy 25

  "Jak można oskarżać tak świętą osobę, jak można mówić, że kradła pieniądze?" - ano można, skoro są ku temu podstawy.
  Klepiąc zdrowaśki, pan Oko najwyraźniej nie zauważył, że skończyły się czasy, gdy publika pod groźbą stosu musiała wychwalać tych, których papież uznał za błogosławionych albo świętych.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 24 razy 22

  Bartoś spokojnie punktował argumentami...Oko jedynie dzięki obcisłej sutannie nie nie pękł ze złości.

 • sferk9

  Oceniono 24 razy 20

  Ks. Oko używał argumentów bez sensu i logiki, dziwne jak na dr. hab... Polemizował z własnymi twierdzeniami (Bartoś nie mówił, że matka Teresa ukradła te miliony!), stosował argumenty nieodnoszące się do meritum (np. życie w ubóstwie nie wiąże się w żaden sposób z tym, czy chorym zapewniano opiekę choćby pielęgniarską, czy tylko podziwiano cierpienie chorych i modlono się za nich, nie martwiąc się o higienę i odleżyny...). Nie mówiąc już o tym, że Oko próbował zagłuszyć i nie dopuścić partnera do głosu.

 • lojalista

  Oceniono 20 razy 18

  Jak to jest możliwe żeby w Polsce, w 21 wieku, istniała ponad milionowa armia mężczyzn, w większości w wieku produkcyjnym, zrzeszonych w organizacji, która niczego nie produkuje ani nie świadczy żadnych wymiernych usług i nie ma żadnego udziału w budowaniu budżetu państwa - wprost przeciwnie. Jak to jest możliwe, że ciężko pracujący ludzie zgadzają się na taki stan rzeczy? Media piszą o głodzie, ludzie nie dojadają, a bieda jest przecież wpisana w system, o który Polacy walczyli przez tyle lat! W kapitalizmie zawsze będzie duże rozwarstwienie społeczne, a jeżeli jeszcze z budżetu państwa trzeba utrzymać milion mężczyzn, których głównym zajęciem jest odpuszczanie sobie i innym win, to przyszłość Polski widzę czarno.

 • ciemnyludd

  Oceniono 17 razy 15

  Zapraszanie KSIĘŻY do dyskusji światopoglądowych to jest dopiero KABARET... Tam już wszystko zostało powiedziane...Tylko już nie palą żywcem za poglądy ODMIENNE...

 • pannamarianna777

  Oceniono 1 raz 1

  www.cda.pl/video/5654219/Zakonnica-na-zakupach
  Taka święta osoba i juz wiekowa.
  spoleczenstwo.newsweek.pl/w-najnowszym--newsweeku---afera-wokol-domu-papieskiego-w-wadowicach,101078,1,1.html
  Na błogosławionym wzbogacali się - a tacy "święci"
  Moge przykładów więcej (jeśli nie są znane, ale myślę, że nieznane nie są)

 • trajkotek

  Oceniono 10 razy -4

  zawsze wzrusza mnie szczere zatroskanie takich Bartosiów, Olejniczek, Ócz ... o świętą naszą matkę ...

  ___________________________________________________________
  Limo stajl - gazy rozweselające >>> glosmichnika.blox.pl/2013/03/Limo-stajl.html

 • nodens_pn

  Oceniono 15 razy -9

  Profesor, renegat z zakonu, Bartoś
  nie zgadza się z żadnym aspektem kościoła katolickiego. Dać takiemu władzę to Hostię zamieni ci suszoną śliwkę, Krew Chrystusa w wódkę z martini (wstrząśniętą, a nie mieszaną), zaś dekalog na dziesięć zasad akceptacji LGBT.
  Dajcie szatanom urządzać kościół,
  to już go oni wam wymodelują, na swój obraz i podobieństwo.
  A swoją drogą, jak to jest, że TOK FM udostępnia swoje łamy takim indywiduom?! Jak jest? No przecież ja wiem jak jest....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX