"Halo? Tu papież Franciszek". Recepcjonista: Oniemiałem [WIDEO]

Andrea, recepcjonista w centrali zakonu jezuitów w Rzymie myślał, że to żart, gdy w piątek rano podniósł słuchawkę telefonu. - Tu papież Franciszek - usłyszał.
Rozmowa odbyła się w piątek, drugiego dnia po konklawe, ok. 10.45. - Nie mogłem uwierzyć. Spytałem, w czym mogę pomóc. "Chciałbym rozmawiać z ojcem generałem" - wyjaśnił papież - młody recepcjonista jest zdenerwowany nawet wtedy, gdy o tym opowiada.

- Chyba zauważył, że jestem zdenerwowany. Spytał mnie, jak się dziś mam i gdy przyznałem, że się denerwuję, odparł: "Spokojnie, to żaden problem" - mówi Andrea włoskim mediom.Recepcjonista - jak podkreśla serwis Rappler - był przyzwyczajony do rozmów z sekretarzami katolickich VIP-ów, którzy umawiali rozmowy, nie - z samymi VIP-ami. Tymczasem papież sam wykręcił numer do generała zakonu jezuitów Adolfa Nicolasa, który jest jego byłym szefem - kard. Jorge Mario Bergoglio, obecny papież Franciszek, to jezuita.

Nowy papież już od konklawe wzbudza sensację swoim zachowaniem: prostotą, skromnością i tym, że nie przestrzega ceremoniału. Już sam wybór imienia i inspiracja życiem św. Franciszka z Asyżu sugerowały zmianę: papieża, który chce być bliższy zwykłym ludziom, identyfikowany bardziej z nimi niż z hierarchią Kościoła. Tuż po wyborze media podkreślały, że jako arcybiskup Buenos Aires Bergoglio rzadziej niż inni hierarchowie korzystał z pomocy w codziennym życiu: sam gotował swoje posiłki, do pracy jeździł metrem i mieszkał nie w pałacu biskupim, a w skromnym mieszkaniu.

Tuż po wyborze na papieża, przygotowując się w Pokoju Łez do wyjścia na balkon, odmówił założenia papieskiej peleryny i pozostał w białej sutannie. - Karnawał się skończył, niech ksiądz sam to włoży - powiedział ceremoniarzowi, który przyniósł mu czerwoną pelerynkę obszytą futrem z gronostajów. Na drugi dzień nie miał też na nogach czerwonych papieskich butów, a zwykłe czarne.

Jako "rewolucyjny" oceniono też gest Franciszka, który witając się po konklawe z tłumem zgromadzonym na pl. św. Piotra poprosił wiernych o błogosławieństwo dla siebie, pochylając przy tym głowę.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
"Halo? Tu papież Franciszek". Recepcjonista: Oniemiałem [WIDEO]
Zaloguj się
 • rot.leszek

  Oceniono 27 razy 21

  Czuje ze go purpurowa mafia niedlugo otruje - bo im blichtrowaty geszeft psuje..

 • bezspokoju

  Oceniono 16 razy 12

  Przedtem nie chciał pelerynki, a teraz się przedstawił. WIADOMOŚĆ DNIA. Dziennikarze, po...ło Was kompletnie?

 • wazps

  Oceniono 11 razy 5

  UWAGA,jesli otworzysz strone z informacja o papiezu,to na 99 procent beda tam informacje o papiezu i to rozne,od powaznych do plotkarskich,wiec jesli nie masz ochoty czytac o papiezu to nie wlaczaj tej strony,internet daje nam na prawde wiele mozliwosci,rowniez do narzekania,ale tego moga miec dosc inni czytelnicy.

 • sundragonnet

  Oceniono 8 razy 4

  W ogóle to Franciszek przestanie chodzić w sutannie.Nie poleci nigdy żadnym samolotem,bo to dużo kosztuje i lepiej te pieniądze przekazać biednym.Do Polski nie przyjedzie,a najwyżej przyjdzie piechotą przez Austrię i Słowację.

 • 111ajk

  Oceniono 15 razy 3

  kuźwa jeszcze brakuje, że otworzę lodówkę albo muszlę klozetową a tam... no kto zgadniecie?

 • zorn.gottes

  Oceniono 7 razy 1

  jeździ na rowerze i sam gotuje.
  a jakby jeszcze puścił sam bąka, toby dopiero był news. ;))

 • sundragonnet

  0

  Najbardziej brakuje mi komentarzy ojca Konrada Hejmo i księdza Mieczysława Malińskiego z Krakowa.Wszyscy dziennikarze jakby się zmówili,nie dociierają już do nich.

 • ciemnyludd

  Oceniono 12 razy 0

  Teraz już podobne głupoty będą leciały na okrągło... jak na REFORMATORA przystało...

 • andy18m

  Oceniono 24 razy 0

  Portal Tok.fm dryfuje w kierunku frondy.
  Co to za news? Kogo to obchodzi, że jakiś jezuicki recepcjonista dostał wzwodu po telefonie od papieża?
  Przecież to u nich standard.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX