Media rzucają się na przeszłość papieża? "A na co się rzucać, na przyszłość?"

- Jak to jest możliwe, żeby przy wyborze kogoś na ważne stanowisko nie rzucać się na jego przeszłość? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel, odnosząc się do medialnej dyskusji o rzekomych związkach nowego papieża z argentyńską juntą wojskową. - Jeżeliby naprawdę istniała jakaś ciemna przeszłość, nie wiem, czy by do tego wyboru doszło - zaznaczał Marcin Piasecki.
Goście Poranka Radia TOK FM rozmawiali o kontrowersjach wokół rzekomej współpracy papieża Franciszka z juntą wojskową. "Gdy Jorge Mario Bergoglio został papieżem Franciszkiem, natychmiast rzucono się na jego przeszłość" - przytoczył fragment komentarza Katarzyny Kolendy-Zaleskiej prowadzący audycję Jan Wróbel.

- Jak to jest możliwe, żeby przy wyborze kogoś na ważne stanowisko nie rzucać się na jego przeszłość? - zastanawiał się Wróbel. - Na co się rzucać, na przyszłość?

Wróbel podkreślał, że polska prawica, jeśli chodzi o związki papieża z juntą, nabrała wody w usta. - Tylko zgniłki moralne mogą chcieć sięgać do przeszłości papieża. Żadnej przeszłości nie ma, poza wesołymi, miłymi historiami, że jeździ metrem - ironizował prowadzący Poranek Radia TOK FM.

"Nie ma sensu bronić go na siłę. Sprawa jest zamknięta"

- Prawica jest bardziej papieska niż papież - zauważyła Dorota Warakomska z Kongresu Kobiet. Publicystka tłumaczyła, że sprawa związków Bergoglio z juntą była wielokrotnie opisywana w Argentynie. Odbył się także proces, w którym obecnego papieża skarżyło dwóch księży. - Okazało się, że nie da się nic udowodnić Bergoglio. Głos zabrali księża, którzy mówili, że bardzo pomagał w czasie rządów junty. On sam tłumaczył, przepraszał, mówił o historii. Nie ma sensu bronić go na siłę, gdy jest to kwestia przez samego papieża wyjaśniona i chyba zamknięta.

Marcin Piasecki z "Dziennika Gazety Prawnej" powątpiewał we współpracę papieża z juntą. - Jeżeliby naprawdę istniała jakaś ciemna przeszłość, nie wiem, czy by do tego wyboru doszło. Możemy wiele złych rzeczy powiedzieć o Watykanie, ale to by była kompromitacja na długie lata.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (93)
Media rzucają się na przeszłość papieża? "A na co się rzucać, na przyszłość?"
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 256 razy 186

  Kto jeszcze pamięta Alojzija Viktora Stepinaca PRYMASA Chorwacji, skazanego po wojnie na 16 lat więzienia za współpracę ze zbrodniczym rządem Pavelica w czasie wojny (też później "ewakuowanego" przez Watykan do Ameryki Pd, podobnie jak Eichmann czy Mengele), oraz za przymusowe "nawracanie" Serbów na katolicyzm...Jan Paweł II ogłosił go MĘCZENNIKIEM i BEATYFIKOWAŁ... Wszelkie analogie są oczywiście przypadkowe....

 • poppers68

  Oceniono 182 razy 122

  Jeżeli w dzień po konklawe oglądam krótki wywiad z Panią profesor z Katedry Stosunków Latynoamerykańskich na UW ,która spokojnie i bez sensacji mówi o tym aby nie bagatelizować autentycznych śladów baaardzo dobrych , wręcz serdecznych relacji młodego ale już dobrze ustosunkowanego prowincjonała zakonu Jezuitów w Argentynie z grupą generalskich penerów z junty to przepraszam, żadni nasi internetowi „oburzeni” domowi biografowie człowieka ,którego jeszcze tydzień temu nie znali a jest obecnie Papieżem mojego zdania nie zmienią…..
  Mało tego, jeśli wspomniana profesura ( a pewnie znająca relacje w Ameryce Południowej jak mało kto z nas) wprost przyznaje do występowania zdjęć wspólnych ze spotkań z generałem ( Mendes – szef katowni w szkole kadetów morskich?) – zbrodniarzem to ja powiem tak : ciszej nad ta trumną.
  Zresztą , pomijając słownictwo Wójciak z Teatru 8 Dnia – jak kobita się nasłuchała od Argentyńczyków o umoczonym całym Episkopacie Argentyny , również Jezuitach z czasów zarówno junty jak i „naszego” prowincjonała z tamtego okresu a obecnie Papieża Franciszka to Jej wierzę.
  Zresztą ,nie wiem skąd taki obrażony na jej słowa „internet”….
  Sami widzimy stosy bluzg na tych z lewej , na tych z prawej , na Rudego, na Małego …….
  No więc?

 • leszek_nowak

  Oceniono 131 razy 79

  W tygodniku "Forum" opinie osób prześladowanych przez juntę wojskową w Argentynie: "Nie mogli wybrać lepszego do zamiatania spraw pod dywan".

  www.opracowanie.eu

 • cezar85

  Oceniono 88 razy 64

  " Jeżeliby naprawdę istniała jakaś ciemna przeszłość..." - to pasowałby idealnie do przeszłości kościoła

 • acqh

  Oceniono 79 razy 61

  Bardzo wymowne w tej całej sprawie są liczby. W Argentynie na msze niedzielne chodzi 10% ludzi. Kościół musiał się tam nieźle narazić.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 71 razy 55

  Wypraw krzyżowych, Inkwizycji i Konkwisty też nie było...

 • jerzysm42

  Oceniono 78 razy 54

  Trzeba jeszcze zapytać wybitnych "naukowców" z IPN. Na rozkaz Jarosława potrafią znaleźć na każdego jakieś papiery, a jeśli nie znajdą to dorobią.

 • lukki69

  Oceniono 62 razy 44

  ..połowa naszych polityków to ludzie którzy byli doskonale ustawieni również w czasach PRLU i radzieckiej okupacji....a teraz są liberałami w PO czy konserwatystami w PiS czy wreszcie po prostu sobie są w SLD...na kazdego mozna cos znalesc...

 • oczy123

  Oceniono 44 razy 14

  ja czekam az wypowie sie na ten temat ..............Tomasz LIS............tylko jemu wierze.....on mi wszystko wytlumaczy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX