Zablokowane konto polskiej ambasady na Cyprze. "To niezgodne z Konwencją Wiedeńską"

Rząd w Nikozji zamroził konta we wszystkich tamtejszych bankach, w tym konto polskiej ambasady. Wszystko po to, aby je opodatkować. - Jest to niezgodne z Konwencją Wiedeńską, której 35. artykuł mówi, że konta dyplomatyczne powinny być wyjęte z takich działań. Będziemy się stanowczo domagać zwrotu wszystkich pieniędzy - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Marcin Bosacki, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Bosacki uspokaja, że blokada konta polskiej ambasady nie wiąże się na chwilę obecną z większymi problemami w funkcjonowaniu. - Cały system bankowy Cypru został zablokowany na 48 godzin, tak więc na razie nie ma problemu, bo nikt nie oczekuje w tym momencie płacenia rachunków. Jeżeli zaś chodzi o bieżące potrzeby, ambasada ma na nie środki - powiedział Bosacki.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że rząd Nikozji w swoich działaniach nie stosuje się do umów międzynarodowych. - Zostały zablokowane wszystkie konta, także dyplomatyczne. Jest to jednak niezgodne z Konwencją Wiedeńską, której 35. artykuł mówi, że konta dyplomatyczne powinny być wyjęte z takich działań - mówi Marcin Bosacki, rzecznik MSZ. Jak zaznacza, strona polska będzie się stanowczo domagać zwrotu pieniędzy.

Informację o blokadzie konta polskiej ambasady jako pierwsze podało radio RMF FM.

Skok na oszczędności

Posiadacze kont bankowych na Cyprze ruszyli w sobotę do bankomatów, gdy nad ranem nadeszła z Brukseli wiadomość, że będą się musieli przyczynić do ratowania zagrożonego bankructwem państwa. Wszystkie depozyty zostały obłożone jednorazową opłatą w wysokości od 6,75 do 9,9 proc.

W bankomatach szybko kończyły się pieniądze, a cypryjskie władze tłumaczyły, że opróżnianie kont nie ma sensu, gdyż wkład prywatnych ciułaczy w ratowanie Cypru został już na wszystkich kontach zamrożony, a elektroniczne transfery pieniędzy - zablokowane do wtorku (poniedziałek jest na Cyprze świętem).

W żadnym innym kraju strefy euro korzystającym z pakietów ratunkowych nie sięgnięto po taki środek.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Zablokowane konto polskiej ambasady na Cyprze. "To niezgodne z Konwencją Wiedeńską"
Zaloguj się
 • jaca661

  Oceniono 6 razy 4

  Jestem niezmiernie ciekaw co na to Włosi , Grecy , Hiszpanie itd.

 • efekt_biedronki

  Oceniono 11 razy 3

  To kiedy wstępujemy do strefy euro panie Tusk? Dopiero w 2015? To ominie nas najlepsze :)

 • mackowaci2010

  Oceniono 2 razy 2

  Jak wszystkim to wszystkim.

 • beliar323

  0

  Wygląda to na zwykły gangsterski skok na kasę obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX