Szwajcarka, która zaatakowała papieża, wychodzi ze szpitala

Włoska agencja ANSA informuje, że 25-letnia Susanna Maiolo, która w noc wigilijną popchnęła Benedykta XVI w bazylice watykańskiej, opuści dziś szpital psychiatryczny pod Rzymem. Nadal nie wiadomo, czy kobieta stanie przed watykańskim sądem, czy też - ze względu na stan zdrowia - zostanie zwolniona z wszelkiej odpowiedzialności.
Susanna Maiolo przebywała na dwutygodniowym przymusowym leczeniu psychiatrycznym, na które skierował ją watykański wymiar sprawiedliwości. Mimo że szpital był pilnowany przez włoskich karabinierów, kobieta nie była w izolacji. Odwiedzili ją członkowie rodziny, a także sekretarz Benedykta XVI. Ksiądz Georg Gaenswein przywiózł życzenia i różaniec od papieża, a przede wszystkim zapewnienie, że wierzy on, iż młoda Szwajcarka włoskiego pochodzenia nie miała wobec niego wrogich zamiarów.

Po wizycie tej mówiono, że Benedykt XVI mógłby przyjąć kobietę przed jej powrotem do Szwajcarii. Wszystko uzależniono jednak od opinii watykańskiego wymiaru sprawiedliwości. O wigilijnym incydencie nie było mowy podczas dzisiejszej inauguracji roku sądowniczego w Watykanie, a biorący udział w niej sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone nie chciał wypowiadać się na ten temat.

DOSTĘP PREMIUM