Rada Europy zapyta koncerny farmaceutyczne: Po co UE było tyle szczepionek?

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zbada czy koncerny farmaceutyczne nie wymuszały na rządach zakupu nadmiernych ilości szczepionek przeciwko ?świńskiej grypie". W Strasburgu w Radzie Europy odbędzie się 26 stycznia spotkanie z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego oraz Światowej Organizacji Zdrowia.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zamierza zbadać rolę, jaką koncerny farmaceutyczne odegrały w prowadzonej kampanii szczepień na nowy typ grypy A/H1N1. Komisja spraw socjalnych i zdrowia Zgromadzenia Parlamentarnego chce podczas spotkania ustalić, na jakiej podstawie naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia uznali, iż mamy do czynienia z pandemią, oraz czy na podejmowane decyzje miały wpływ naciski laboratoriów farmaceutycznych.

Zdaniem autora złożonej już w zeszłym roku petycji Wolfganga Wodraga niemieckiego deputowanego z zawodu lekarza epidemiologa, mamy do czynienia z fałszywą pandemią i marnowaniem środków przeznaczonych na służbę zdrowia. Uważa on, że przeprowadzenie dochodzenia może zapobiec w przyszłości podobnym "fałszywym alarmom". Za dwa tygodnie Zgromadzenie Parlamentarne zdecyduje czy problemy dotyczące grypy będą także tematem specjalnej pilnej debaty plenarnej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM