USA: charyzmatyczny guru oskarżony o spowodowanie śmierci trzech osób

James Arthur Ray zaprosił do luksusowego ośrodka 50 swoich pacjentów. Mieli przejść rytuał "duchowego oczyszczenia". W trakcie jednego z ceremoniałów, pacjenci skarżyli się na duszności i zawroty głowy. Teraz kontrowersyjny "trener osobowości" odpowie za śmierć trzech osób.
Trudno w jednym zdaniu powiedzieć kim jest James Arthur Ray. Przystojny, niebieskooki brunet, na oko w średnim wieku jest osobą o wielu talentach. Ray zajmuje się przede wszystkim wszelkiego typu doradztwem. - Stwórz harmoniczne bogactwo we wszystkich obszarach twojego życia - głosi opatentowane hasło na jego oficjalnej stronie internetowej.

Jest prywatnym "coachem" - trenerem osobowości. Charyzmatycznym mówcą, który swoim bogatym klientom radzi, jak lepiej żyć.

Lampa Alladyna

- Spójrz na swoje życie, jak na lampę Alladyna - radził w popularnym dokumencie Rhondy Byrne z 2006 r. "Top Secret". Był to moment zwrotny w karierze "trenera". Dokument o niezwykłych rytuałach był przepustką Raya, dzięki której stał się sławny. Telewizyjne zaproszenia zaczęły się sypać, jak z rękawa.

"Trener" został m.in. zaproszony do talk-show Oprah Winfrey, czy Larry Kinga. Wypowiadał się na takie tematy, jak znalezienie "samego siebie" w czasach kryzysu, problemy małżeńskie, stres czy "wewnętrzny" spokój ducha. Radził według, jakich zasad należy żyć, żeby odnaleźć szczęście."Duch Wojownika"

Od tego czasu charyzmatyczny Amerykanin zebrał wokół siebie całą rzeszę fanów i stworzył prawdziwe imperium. Szacowany na kilka milionów dolarów majątek zdobył całkiem sam. Zapraszał internautów na darmowe pokazy, które służyły rekrutowaniu chętnych na kosztowne "prywatne prelekcje". Jak mówią amerykańscy publicyści: "James Arthur Ray był gwiazdą, która sama się wypromowała".

4 października do luksusowego ośrodka Angel Valley Retreat Center w Arizonie zaproszonych zostało 50 pacjentów Raya (każdy musiał zapłacić po 9 tys. dolarów). Mieli odbyć pięciodniowy rytuał oczyszczenia, połączony z medytacjami, postem i rytualnymi indiańskimi saunami. Miało to być dla nich "najintensywniejsze doświadczenie życia".

"Straszny wypadek"

Ostatniego dnia w trakcie jednego z rytuałów odbywającego się w "szałasie pary", pacjenci zaczęli się skarżyć na zawroty głowy, trudności z oddychaniem i nudności. Mimo to nadzorujący rytuał trener namawiał pacjentów do "doświadczenia swoich fizycznych ułomności" i ostro skrytykował te osoby, które chciały opuścić spotkanie.

Niedługo potem do ośrodka wezwano służby ratunkowe. W szałasie dwie osoby straciły przytomność. 18 osób zostało przewiezionych do szpitala. Większość była poważnie odwodniona. W ciągu tygodnia 3 uczestników kosztownej kuracji zmarło.

Dzisiaj sąd w Phoenix oskarżył Raya o spowodowanie śmierci 3 osób. Grozi mu od 3 do 12 lat więzienia. - To był straszny wypadek, ale wypadek, a nie akt kryminalny - oświadczył adwokat Raya.

Amerykanin zapewnił, że nie będzie utrudniał śledztwa i obiecał współpracę ze śledczymi prowadzącymi dochodzenie w jego sprawie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny