UE nie odda bankowych danych Stanom Zjednoczonym

Parlament Europejski odrzucił porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie przekazywania informacji bankowych. Umowa SWIFT pozwalała na udostępnianie danych bankowych Europejczyków do USA w ramach przeciwdziałania terroryzmowi.
Parlament Europejski, odrzucając porozumienie, skorzystał z nowych uprawnień, jakie daje mu Traktat Lizboński. Przeciwko przyjęciu SWIFT głosowało 378 europosłów, za było 196. Na nic zdały się prośby Komisji Europejskiej, by deputowani głosowali za przyjęciem porozumienia. Komisarz Cecilia Malmstroem przed głosowaniem przypomniała, że umowa ma charakter tymczasowy i będzie obowiązywać tylko przez dziewięć miesięcy. Zapewniła, że w negocjacjach kolejnego, stałego porozumienia większość postulatów Parlamentu, zostanie uwzględniona.

Eurodeputowani obawiają się miedzy innymi, że porozumienie nie chroni danych osobowych obywateli państw Unii. Zdaniem przewodniczącego frakcji socjalistycznej Martina Schulza, dzisiejsze odrzucenie umowy SWIFT nie zwiększy zagrożenia zamachami terrorystycznymi, zapewni natomiast ochronę danych zwykłych obywateli. Socjaliści liberałowie i Zieloni uważają, że Stany Zjednoczone będą teraz bardziej liczyły ze zdaniem Europejczyków.

DOSTĘP PREMIUM