USA: Udany test lasera. Z pokładu Boeinga zestrzelono rakietę [WIDEO]

Amerykańska Agencja Obrony Rakietowej poinformowała o udanym zestrzeleniu rakiety przez testowaną broń laserową. Wiązka laserowa została wystrzelona z działa pokładowego, zainstalowanego na pokładzie specjalnie w tym celu przystosowanego Boeinga 747, tzw. Jumbo Jeta. To pierwszy sprawdzian całego systemu.


Pocisk balistyczny wystrzelony z pokładu okrętu pływającego przy kalifornijskim wybrzeżu został zgodnie z planem zestrzelony we wczesnej fazie lotu. Wiązka laserowa wyszła z działka tlenowo-jodowego laseru, zainstalowanego na pokładzie Boeinga 747-400F. Czujniki wykryły pocisk, następnie działko wystrzeliło wiązkę, która namierzyła poruszający się z prędkością około 5000 kilometrów na godzinę pocisk. Kolejna wiązka podgrzała zbiorniki z paliwem w rakiecie, doprowadzając do eksplozji i kończąc cały eksperyment sukcesem. Do zestrzelenia pocisku doszło w niecałe dwie minuty po jego starcie.ABL zajmuje cały pokład jumbo jeta - potężny impuls światła rodzi się w ogonie, przechodzi przez układ kontroli lotu i opuszcza samolot przez ruchomą wieżyczkę zamontowaną w dziobie, która może kierować wiązkę w dowolną stronę. Energii dostarcza mu paliwo rakietowe

Amerykanie planują wykorzystanie uzbrojonych w działa laserowe samolotów, jako mobilnych platform przeciwrakietowych. Plany Pentagonu przewidują, że takie maszyny dotrą w 24 godziny w dowolne miejsce na Ziemi, zapewniając całkowite bezpieczeństwo w odległości 700 kilometrów wokół siebie.

Oprócz zestrzeliwania pocisków balistycznych we wczesnej fazie lotu, system ABL (ang. Airborne laser) może przepalać czujniki satelitów umieszczonych na niskiej orbicie, albo nawet zestrzelić inne samoloty.

W poprzednich latach system projektowany od 1996 roku był testowany kilkadziesiąt razy, jednak przeprowadzony wczoraj test był pierwszą symulacją całego systemu. Do tej pory sprawdzano elementy osobno: zestrzelenie laserem umieszczonym na ziemi, zdolności do namierzania laserowego, czy zestrzelenie nieruchomych obiektów z powietrza.

World Press Photo: najlepsze zdjęcie wybrane [ZDJĘCIA] Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM