Rosja: zmarł weteran, bohater legendarnej fotografii II Wojny

W Dagestanie zmarł były żołnierz Armii Czerwonej, którego wizerunek stał się jednym z symboli Drugiej Wojny Światowej. Według rosyjskich mediów, to Abdulhakim Ismajłow był jednym z bohaterów słynnej fotografii Jewgienija Chałdeja, przedstawiającej zawieszenie sztandaru zwycięstwana budynku Reichstagu. Fotografii sfingowanej.
Agencja RIA Nowosti pisze, że w czasie zdobywania Berlina radzieccy żołnierze kilkakrotnie wieszali "znak zwycięstwa" na budynku Reichstagu. Wiele z takich flag strącali ogniem niemieccy obrońcy. Jednak do podręczników historii weszły trzy nazwiska żołnierzy Aleksieja Bresta, Michaiła Jegorowa i Melitona Kantaria. To ich na zdjęciu miał utrwalić jeden z najbardziej znanych wojennych fotoreporterów Jewgienij Chałdej. Zdjęcie było przez lata przedstawiane przez radziecką propagandę jako uwieczniony 'na gorąco' moment triumfu nad faszystowskimi Niemcami. Taka była wersja oficjalna. Później fotografia obrastała licznymi anegdotami.

Najbardziej znana jest chyba ta z retuszem ręki czerwonoarmisty wyciągającego sztandar. Fotograf miał 'wymazać' ze zdjęcia nadmiar zdobycznych (czyli zrabowanych) zegarków, które żołnierz nosił na rękach. Miał też dodać kłęby dymu, które dodawały zdjęciu dramaturgii. Według wielu źródeł Chałdej chciał, by jego zdjęcie stało się ikoną zwycięstwa, tym czym dla Stanów Zjednoczonych była fotografia Joe Rosenthala przedstawiająca zatknięcie amerykańskiej flagi na Iwo Jimie.

Chałdej zrobił swoje zdjęcia już po zakończeniu walk w Berlinie. Przygotował flagę specjalnie na tę okazję przywiezioną z Moskwy i zainscenizował scenę wieszania sztandaru. W połowie maja 1945 roku odniósł sukces: zdjęcie opublikował tygodnik "Ogoniok" a jego nazwisko weszło do historii fotografii.

Kilka lat temu okazało się, że nawet bohaterowie utrwaleni na kliszy nosili inne nazwiska. Na zdjęciu (podobno) był właśnie Ismajłow oraz kijowianin Aleksiej Kowaliewyj i mieszkaniec Mińska Leonid Goryczew.

Rosyjskie media przypominają jednak wojenne zasługi Ismajłowa: Był trzykrotnie ranny, wielokrotnie odznaczany. Między innymi medalami "Za wyzwolenie Warszawy" i "Za zdobycie Berlina". Ismajłow po wojnie wrócił do swojej wsi w rodzinnym Dagestanie. Zmarł w 94 roku życia.

DOSTĘP PREMIUM