Austria: Kościół ujawnia przypadki molestowania

Austriacki Kościół katolicki ujawnił nadużycia seksualne duchownych. Rzecznik wiedeńskiej archidiecezji Erich Leitenberger przyznał, że w ubiegłym roku doszło w Austrii do co najmniej 17 przypadków molestowania dzieci.
Zdaniem Ericha Leitenbergera do ośmiu przypadków seksualnego wykorzystywania uczniów doszło w archidiecezji wiedeńskiej. Sześć kolejnych przypadków odnotowano w diecezjach St. Polten, Grazu i Innsbrucku. Po jednym w diecezjach w Linzu, Salzburgu i Eisenstadcie. Rzecznik wiedeńskiej archidiecezji powiedział, że jeden z zakonników został już ukarany.

Po aferze z kardynałem Hansem-Hermannem Groerem, który w 1995 roku zrezygnował z godności arcybiskupa Wiednia po oskarżeniu o molestowanie seksualne dzieci, w każdej austriackiej diecezji utworzono specjalistyczne poradnie, w których psycholodzy udzielają pomocy prawnej i psychoterapeutycznej ofiarom pedofilii. Dyrektor ośrodka wiedeńskiego działającego od roku 1996 - psychoterapeuta i psychiatra Johannes Wancata, przyznał, że "ilość ofiar może być jeszcze większa, ponieważ molestowani niechętnie zwracają się o pomoc".

"Molestowanie to nie drobne wykroczenie"

Zapewnił jednak, że jego poradnia szczegółowo bada przypadek każdego, kto o taka pomoc poprosi. - Nie lekceważymy żadnego podejrzenia, badamy każdy przypadek także wtedy, gdy w obliczu prawa jest on już przedawniony - zapewnił w rozmowie z gazetą "Wiener Zeitung". - Jeśli sprawa wciąż pełni posługę duszpasterską, jego przełożeni są przez nas natychmiast informowani. Chodzi o to, by chronić kolejne, potencjalne ofiary - dodaje.

Wancata bada obecnie dwa z 17 odkrytych ostatnio przypadków molestowania. Jeden ze sprawców to świecki współpracownik Kościoła, drugi - dostojnik kościelny, którego odwołano już ze służby - informuje "Wiener Zeitung".

Jakie jest oficjalne stanowisko austriackiego Kościoła w tej kwestii? W 2006 roku tamtejszy episkopat na konferencji "Zapobieganie molestowaniu seksualnemu" przyjął specjalny dokument, który zawiera listę metod walki z takimi przypadkami, m.in. obowiązek rozmowy z psychologiem dla kandydatów na księży. "Molestowanie to nie drobne wykroczenie, ale powód do usunięcia ze służby duszpasterskiej" - zapowiedział wtedy rzecznik archidiecezji wiedeńskiej Erich Leitenberger.

DOSTĘP PREMIUM