Afgańska flaga zawisła w Mardży [ZDJĘCIA]

Żołnierze NATO zawiesili afgańską flagę na głównym placu miasta Mardża. Od pięciu dni trwa wielka ofensywa, której celem jest uwolnienie tego miasta spod kontroli talibów.
To najbardziej zaludniony punkt w prowincji Helmand, które wciąż pozostaje w rękach bojowników. Oddziały NATO wkroczyły do Mardży drugiego dnia ofensywy i przejęły większą część miasta.

Ciągle trwają tam jednak walki, talibowie często ukrywają się w domach, zamieszkanych przez kobiety i dzieci, używając cywilów jako żywych tarczy. NATO chce przejąć pełną kontrolę nad Mardżą i oddać władzę w ręce Afgańczyków.

W uroczystości zawieszania zielono-czerwonej flagi państwowej na dachu budynku w centrum miasta brał udział gubernator prowincji, afgańscy żołnierze, amerykańscy marines i mieszkańcy miasta.

Część ludności cywilnej przed nadejściem ofensywy opuściła region walk. Wśród zabitych podczas operacji Muszarak są jednak cywile. Według informacji NATO, zginęło ich piętnastu. Afgańczycy twierdzą jednak, że ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej jest co najmniej 19.

Ocenia się, że od początku ofensywy zginęło czterech NATO-wskich i afgańskich żołnierzy oraz 40 talibów.

DOSTĘP PREMIUM