Sri Lanka uwolni dzieci-żołnierzy

Ponad 500 dziecięcych żołnierzy Tamilskich Tygrysów zostało zatrzymanych przez siły lankijskie w maju ubiegłego roku. W ciągu trzech miesięcy wszystkie mają powrócić do swoich rodzin.
W maju 2009 siłom rządowym Sri Lanki udało się ostatecznie pokonać rebeliantów tamilskich, kończąc tym samym 37-letnią wojnę domową. Wśród ponad 12 tysięcy Tygrysów, które skapitulowały wówczas przed lankijskim wojskiem było kilkuset małoletnich żołnierzy.

Wszystkie zostały skierowane na roczny program rehabilitacyjny. Około 200 dzieci uczy się w szkole w Colombo, a 300 przechodzi szkolenie zawodowe, dzięki któremu będą mogli pracować m.in. jako fryzjerzy, stolarze czy hydraulicy.

- Program treningowy kończy się 22 maja i dążymy do tego by móc wszystkie dzieci oddać ich rodzinom - powiedział Jagath Wellawate, prezes organizacji pomagającej dzieciom. Rodziny małych żołnierzy będą mogły też zwrócić się do sądu o zgodę na pozostawienie dzieci w szkołach rządowych lub na kursach zawodowych.

Tamilskie Tygrysy rekrutowały do swoich szeregów dzieci w wieku od 11 lat. Często były one przemocą zabierane rodzicom i szkolone przez rebeliantów. Szacuje się, że Tygrysy mogły mieć ponad 5 tys. nieletnich żołnierzy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM