Ukraina: chcą odebrać tytuł legendarnemu żołnierzowi. Przypadek Bandery

Przedstawiciele nacjonalistycznego ugrupowania Swoboda złożyli w donieckim sądzie pozew przeciwko uznaniu za Bohatera Ukrainy żołnierza Armii Czerwonej Ołeksija Beresta. To ten żołnierz, który w kwietniu 1945 roku zawiesił nad Reichstagiem czerwony sztandar.
Pozew został złożony do tego samego sądu, który 2 kwietnia unieważnił dekret Wiktora Juszczenki nadający tytuł Bohatera Ukrainy przywódcy nacjonalistów Stepanowi Banderze. Swoboda chce udowodnić, że argumentacja sądu, który uznał, że tytuł może otrzymać tylko obywatel Ukrainym, jest absurdalna i doprowadzi do tego, że straci go wiele innych osób, w tym żołnierze Armii Czerwonej. Podporucznik Ołeksij Berest, który zawieszał radziecki sztandar nad Reichstagiem, zmarł w 1970 roku w Rosji.

W podobnej sytuacji jest 15 osób, które otrzymały tytuł Bohatera Ukrainy, ale zmarły przed 1991 rokiem. Doniecki sąd uznał bowiem, że nie mogą one być uznawane za obywateli Ukrainy. Tytuł może zatem stracić nie tylko Ołeksij Berest, ale też Kuzma Derewianko, który w imieniu ZSRR przyjmował kapitulację Japonii oraz 6 strażaków, którzy pierwsi gasili pożar po awarii w Czarnobylu w 1986 roku. Tymczasem ideowi oponenci Swobody, komuniści, złożyli do donieckich sądów około 130 pozwów w sprawie pozbawienia Stepana Bandery tytułu Bohatera Ukrainy. Wzór podania można znaleźć na stronie internetowej Partii Komunistycznej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny