Test na inteligencję, by dostać prawo pobytu w Niemczech? Propozycja CDU

Politycy niemieckiej chadecji chcą, aby cudzoziemcy ubiegający się o prawo pobytu w Niemczech zdawali testy na inteligencję. Względy humanitarne nie mogą być jedynym kryterium przyjmowania obcokrajowców - twierdzą działacze CDU i CSU.
Za zaostrzeniem polityki imigracyjnej opowiedział się między innymi Peter Trapp z berlińskiej organizacji CDU. Jego zdaniem, inteligencja powinna obok wykształcenia i kwalifikacji decydować o prawie pobytu obcokrajowców w Niemczech. "W polityce imigracyjnej musimy stworzyć kryteria, służące naszemu krajowi"- powiedział Trapp dziennikowi "Bild".

Zajmujący się sprawami europejskimi w bawarskiej CSU Markus Ferber popiera pomysł wprowadzenia testów na inteligencję dla imigrantów. Proponuje nawet ujednolicenie przepisów imigracyjnych na poziomie europejskim. "Względy humanitarne związane z łączeniem rodzin nie mogą być na dłuższą metę jedynym kryterium migracyjnym"- stwierdził Ferber.

Statystyki nie potwierdzają jednak potrzeby takiej inicjatywy. Przez ponad 20 lat do 2007 roku liczba imigrantów w Niemczech regularnie rosła. Jednak od dwóch lat liczna osób osiedlających się w Niemczech jest niższa niż tych, którzy z Niemiec wyjeżdżają.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny