Zagraniczne media: Nieobecność Kaczyńskiego na zaprzysiężeniu to bojkot

W światowych mediach pojawiły się liczne komentarze na temat zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego. Szczególnie często jest komentowana nieobecność na uroczystościach Jarosława Kaczyńskiego.
Tygodnik "L'Express" mówi wręcz w swoim portalu internetowym o "bojkocie" warszawskich uroczystości przez Jarosława Kaczyńskiego. Komentator cytuje wypowiedź przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, według którego "są wydarzenia w państwie demokratycznym, przy których wszyscy powinni być obecni".

"L'Express" wspomina o sporze dotyczącym krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Francuski tygodnik uważa, że ten konflikt jest dowodem, iż katastrofa pod Smoleńskiem "wciąż niesie ze sobą wiele emocji".

W komentarzu została również wyeksponowana zapowiedź Komorowskiego, że będzie "w bardziej harmonijny sposób współpracował z rządem". "L'Express" przypomina, że stosunki między tragicznie zmarłym prezydentem Lechem Kaczyńskim a premierem Tuskiem były "burzliwe", między innymi ze względu na stosunkowo liczne ustawy wetowane przez szefa państwa.

Niemiecka telewizja o "demonstracyjnej nieobecności"

Z kolei niemiecka telewizja publiczna ARD zwraca uwagę, że Bronisław Komorowski stoi przed trudnym zadaniem zakopania podziałów istniejących w Polsce.

W relacji z Warszawy, po zaprzysiężeniu nowego polskiego prezydenta, reporterka ARD podkreśla, że Polska jest głęboko podzielona, o czym - jej zdaniem - świadczy demonstracyjna nieobecność na uroczystości wielu przedstawicieli opozycji, w tym kontrkandydata Komorowskiego w wyborach - Jarosława Kaczyńskiego.

Zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego odnotowuje także na stronach internetowych większość niemieckich dzienników.

Reuters: W Polsce rośnie napięcie polityczne

"Bronisław Komorowski (...) przysiągł budować narodową jedność, ale człowiek którego pokonał w wyborach zbojkotował ceremonię zaprzysiężenia" - pisze w relacji z Warszawy agencja Reutera. Agencja nieobecność Kaczyńskiego uznała za "oznakę rosnącego napięcia politycznego w Polsce".

Reuters przytacza także krytyczne wobec zachowania Kaczyńskiego słowa Jerzego Buzka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (26)
Zagraniczne media: Nieobecność Kaczyńskiego na zaprzysiężeniu to bojkot
Zaloguj się
 • greatgig

  Oceniono 19 razy 15

  To nie bojkot - to zwykłe, naturalne i wrodzone kaczyńskie chamstwo. I tyle.

 • odwaga2010

  Oceniono 13 razy 11

  Miałam nadzieję ,że przyszedł czas refleksji Kaczyńskiego po tej tragedii Smoleńskiej,ale oszukano mnie. Dzisiaj pomimo iż głosowałam na Kaczyńskiego,jestem szczęśliwa ,że takich jak ja było mniej. Wstydzę się tym ,bo jeżeli ma mnie reprezentować człowiek wg mnie tak zawistny tak mściwy to ja tego nie chcę,Tym bardziej ,gdy w swoim obwodzie ma ludzi w wychowaniu których,rodzice popełnili błąd wychowawczy-brakło kultury ,przewyższyło chamstwo jak u p Kempy,
  Dzisiaj z całego serca gratuluję NOWEMU PREZYDENTOWI KOMOROWSKIEMU !

 • siarymon

  Oceniono 15 razy 11

  głupek zachował się jak głupek i głupkiem zostanie

 • romp

  Oceniono 14 razy 10

  kiedyś nazwano ich kartoflami,jest to niemiecki odpowiednik buraka
  zacięty,bez poczucia humoru,pamiętliwy i gburowaty

 • pierzeja

  Oceniono 12 razy 10

  to ja ci powiem prawdę !!! to ty zabiłeś swojego brata bo ci przeszkadzał w karierze politycznej , nie chciał wykonywać twoich poleceń , tak bywa, w historii pełno jest faktów i przykładów zabijania dla kariery .Maciarewicz powinien najpierw ciebie sprawdzić bo jesteś pierwszym podejrzanym .Wiekszość Narodu jest o tym przekonana. I dlatego nie pomogą ci pijani bojówkarze , nie zatrzesz swojej winy bo od nitki do kłębka dojdą do prawdy.

 • ela2010

  Oceniono 14 razy 10

  Kaczyński nie potrafi pogodzić się z przegraną. Zwykły cham i prymityw, 0 klasy! Ale czego się można bylo po nim spodziewać? Nic się nie zmienił!

 • nintom

  Oceniono 14 razy 10

  Gdy pomyślę o dzieciach i młodych ludziach - TO IM ZAZDROSZCZĘ.
  Oni doczekają czasów - że nie będą oglądać tej zaciętej, chorobliwej twarzy prawie zawsze bez USMIECHU.

  Oni nie będą nawet wiedzieć, że ten człowiek NAPSUŁ TYLE W POLSCE. Jacy szczęsliwi !!!

  Ja myślałam, że tej jesieni Lechu zniknie z zycia politycznego A PO TEJ NIESZCZĘSNEJ KATASTROFIE jest nawrót CHOROBY i jarek do celu, jarek do celu, jarek do celu

 • derek_zelazny

  Oceniono 13 razy 9

  Ja prorokuje ze bedzie powtorka z Berlina w '33 roku.
  Nazisci tez podpalili Reichstag zeby dorwac sie sila do wladzy.
  Ten czlowiek nie ma zadnego zachamowania. On jest swiecie przekonany ze to jedyna sluszna droga. Juz teraz mowi ze Komorowski zoastal wybrany przes nieporozumienie.
  Jutro powie ze byly przekrety podczas wyborow, i buntowac ludzie (uzywajac ludzi takich jak Rydzyk i inni jemu podobni) aby wyszli na ulice i wszczeli nieporzadek spoleczny.

  TEGO CHOREGO CZLOWIEKA TRZEBA ZAMKNAC W SZPITALY PSYCHIATRYCZNYM POD STRAZA.
  ONE JESZCZA COS ZROBI DUZEGO.
  Darek

 • adam_skowron

  Oceniono 11 razy 7

  Gdyby katastrofa smoleńska się nie wydarzyła to byłoby tak
  1) Lech wystartowałby - zmuszony przez Jarka - w wyborach
  2) przegrałby, co oczywiste,
  3) PO nie miałaby problemów z krzyżem, itd
  4) Jaro nie miał by bałamutnych argumentów w rodzaju że Lech polegl bohaterska smiercią za Ojczyznę
  5) itd.... wyliczac można do 100, co najmniej

  Wnioski?

  JEDYNĄ partią, która ZYSKAŁA na katastrofie smoleńskiej jest PIS,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX