"FAZ" o zaprzysiężeniu: To koniec stanu wyjątkowego w Polsce

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" nazywa zaprzysiężenie prezydenta Bronisława Komorowskiego "końcem stanu wyjątkowego" w Polsce. Zdaniem komentatora dziennika, polska polityka powróciła do stanu normalności, czyli do permanentnych sporów i konfliktów.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" odnotowuje nieobecność na uroczystości Jarosława Kaczyńskiego i wypowiedzi na temat udziału Komorowskiego w "przemyśle pogardy" wobec Lecha Kaczyńskiego. PiS wrócił na kurs konfrontacji, a polska polityka do swojej normalnej temperatury - czytamy we frankfurckim dzienniku.

Jego komentator przypomina, że w pierwszych trzech miesiącach po katastrofie smoleńskiej główne siły polityczne w Polsce ustanowiły nieformalny pakt o nieagresji. Nawet znany z agresywnych, polaryzujących wypowiedzi Jarosław Kaczyński przyjął retorykę pojednania.

Jednak, jak pisze "Frankfurter Allgemeine", po wyborach szef PiS-u odsunął od władzy w partii umiarkowanych polityków, "popuszczając cugle" zwolennikom teorii spiskowych. Stąd z obozu narodowokonserwatywnego coraz częściej słychać zarzuty pod adresem rządu, że nie zależy mu na wyjaśnieniu okoliczności katastrofy smoleńskiej i zdradza interesy Polski wobec Rosji.

Niemiecki dziennik dodaje, że o tym, w jakim stopniu tragedia stała się przedmiotem sporu politycznego, świadczy konflikt wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
"FAZ" o zaprzysiężeniu: To koniec stanu wyjątkowego w Polsce
Zaloguj się
 • potworos

  Oceniono 8 razy 4

  Świat ocenia nas przez pryzmat niewielu zdarzeń.Patrzą na nas i nie wierzą,że klasy polityczne są aż tak prymitywne.Jeżdżę po świecie,zawsze dbam o dobry wizerunek Polski.Mówię,jestem z Polski-patrzą i pytają o bliźniaków.Dlaczego cierpię za czyjąś głupotę,antyeuropejskość,myślenie o przeszłości a nie o przyszłości?,

 • wj1964

  Oceniono 4 razy 2

  Jaki yarek, takie wyniki wyborów za rok.

 • czarna.beata

  Oceniono 3 razy 1

  można by rzec dla przekory jakie społeczeństwo taka opozycja hehehehehe...ale po co jeśli byśmy mieli tak rozumować to przydała by sie terapia całemu społeczeństwu :):):

 • czarna.beata

  Oceniono 3 razy 1

  nie tacy wielcy popełniają omyłki i żyją ...tylko frustraci szukają w tym sensacji....śmiechu warte te dyskusje ...

 • tomitoms

  Oceniono 7 razy -3

  Jaki prezydent taka przysięga

 • m.gawka

  Oceniono 7 razy -3

  Przysięga była obarczona wadą jej wypowiedzenia. Musi być powtórzona, by później nie kwestionowano legalności decyzji prezydenckich!!!

 • judasz0

  Oceniono 6 razy -4

  jakie społęczeństwo taki rząd i prezydent

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX