Nowy Jork: "Precz z meczetem" vs "Koniec z islamofobią"

Protestujący zebrali się blisko placu budowy Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Nowym Jorku. Kontrowersyjny budynek ma stanąć w odległości dwóch przecznic od "ground zero" miejsca ataku na wieże WTC. Grupy za i przeciw budowie starły się na hasła wykrzykując "Nie zapomnimy 9-11-2001" i "Koniec z nietolerancją" - informuje CNN.
Nowojorska policja szacuje, że blisko 250 zwolenników i 450 przeciwników zgromadziło się na demonstracji związanej z budową Ośrodka Kultury Muzułmańskiej.

Koalicja na Rzecz Uszanowania Ground Zero zorganizowała demonstracje sprzeciwu wobec budowy. Wielu zebranych przyniosło ze sobą transparenty z hasłami. Jeden z przeciwników napisał "Kraj wolnych ludzi. Zatrzymajmy prawo islamskie!". Inny transparent głosił "Żadnego meczetu. Uszanujmy godność naszych bliskich 9/11".

- Nie mam nic przeciwko budowie meczetu, ale nie w tym miejscu. To jest za blisko miejsca tragedii - stwierdził Mike Meehan, jeden z protestujących.

Z kontrdemonstracją wystąpiła Nowojorska Koalicja na Rzecz Zaprzestania Islamofobii. Osoby będące za budową stawiają wolność wyznania jako podstawy argument w demonstracji. - Jest wiele muzułmanów, którzy stracili swoich bliskich w wyniku ataku. Oni także przybywają tutaj, aby się pomodlić. Dlatego powinniśmy udostępnić im miejsce, w którym będą mogli spotykać się i wspominać utraconych - stwierdził Ruth Massie w wywiadzie dla CNN.

Wielu demonstrujących wskazuję na budowę meczetu jako symbolu walki z bigoterią i nietolerancją. - Musimy pokazać, że jesteśmy otwarci na inne kultury - dodał Massie.

Przedstawiciele grup muzułmańskich twierdzą, że 100 mln dolarów zostanie przekazane nie tylko na budowę meczetu, ale także centrum artystyczne, siłownie, basen oraz na inne miejsca pożytku publicznego.

Ośrodek zostanie zbudowany blisko miejsca, gdzie niegdyś stały wieże World Trade Center, zniszczone w wyniku zamachu ekstremistów islamskich 11 września 2001 roku. W zamachu zginęło ponad 2 700 osób.


Rival rallies over Ground Zero mosque
ZaA?adowane przez: itnnews. - Co minutÄ? najnowsze wideo

DOSTĘP PREMIUM