Francja grozi Rumunii: Zajmijcie się Romami, bo...

Francja wezwała Komisję Europejską do zmuszenia rumuńskiego rządu do powstrzymania migracji Romów do bogatszych krajów UE. Paryż zasugerował też, że zablokuje wejście Rumunii do strefy Schengen, jeśli ta nie zajmie się swoimi romskimi obywatelami.
Akcja deportacji Romów do Rumunii i Bułgarii wzbudza od kilku tygodni ogromne kontrowersje. Rumuński rząd zakwestionował legalność deportacji, a przedstawiciele Bukaresztu przyjechali do Paryża na rozmowy. Francuski rząd jest jednak nieugięty i twierdzi, że emigracja Romów z Rumunii "stała się europejskim problemem".

"Niech KE zmusi Rumunię by integrowała Romów"

Paryż dawał wcześniej do zrozumienia, że to Rumunia powinna zająć się integracją Romów we własnym kraju i zapewnić im atrakcyjne perspektywy. Francuski premier Francois Fillon napisał w tej sprawie list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barosso. Fillon prosi, by KE upewniła się, że 4 miliardy euro funduszy przekazywanych co roku Rumunii były przeznaczone na pomoc Romom.

- Francja nie ma instrumentów prawnych, by zmusić rumuński rząd by wydał te środki na mieszkania i edukację swoich obywateli - tłumaczył minister Francois Lellouche w radiu Europe 1 - Ale Europa może to zrobić i dlatego premier napisał dziś do pana Barosso - dodał. Lellouche powiedział także, że jeśli Rumunia nie uczyni z integracji Romów "narodowego priorytetu", wpłynie to na możliwość wejścia przez nią do strefy Schengen.

Sarkozy: Deportacje są zgodne z prawem

Do fali krytyki odniósł się też prezydent Nicolas Sarkozy. Zaapelował on do swoich ministrów, by "nie dawali się wciągać w bezużyteczne polemiki" w sprawie deportacji Romów. - Rumuni są odwożeni do swojego kraju zgodnie z prawem francuskim, pod kontrolę sędziów i w całkowitej zgodzie z regułami i dyrektywami europejskimi - mówił francuski prezydent na spotkaniu rządu.

Rzecznik KE poinformował, że Komisja przygotuje specjalny raport oceniający legalność deportacji Romów. Raport będzie przedstawiony w przyszłym tygodniu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Francja grozi Rumunii: Zajmijcie się Romami, bo...
Zaloguj się
 • wilcy

  Oceniono 2 razy 2

  @hanishl - sporo racji ale we Francji tez mowia, ze to temat zastepczy za afere Woerth-Bettencourt. Aby ludzi uwage odwrocic od przyjaciela Sarkzego i jego samego mozliwego udzialu

 • hanishl

  Oceniono 2 razy 2

  Ale Sarkozy to facet . Gdyby taki u Nas był juz by tematu zastępczego , krzyża , nie było

 • wilcy

  Oceniono 2 razy 2

  A moze do pociagow i zawiezc skad przyszli w ok XIIIw? Do Indii.

 • martin933

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem Czech i Francję rozumiem. My również mamy z nimi problemy. Jak się obyvatele Usti nad Labem chcieli odgrodzić murem od ciągle imprezujacych romów którzy się na ogoł zalatwiali na dworze. To z calej Ewropy przyjechali sztaby telewizyjne aby pokazać jacy Ci czesi są rasiści. Szczególnie dzienikarze z Ewropy zachodniej byli "obroncami pokrzywdzonych Romów" Teraz jak na własnej skurze poznali co to jest Rom to inaczej zaczynają rozumieć sprawe. Ci ludzie gorzej się asymilują niż Arabowie , asiaci, Turcy i Kurdowie razem. To przykre ale prawdziwe. A jeszcze jedno w Polsce nie ma cie prawdziwych Olaszskich Romów no może tylko tych na samym poludniu ze Słwacją w Nowym Sączu itp. Ci Waszi Romowie z Pólnocu Glinojeck Mława Włocławek Konin to jest zupełnie inna kasta Romów tzw pólnocnych Ci też nie żyją uczciwie, ale są czyści i co sobie nakradą to jakos potrafją zagospodarować

 • wilcy

  Oceniono 1 raz 1

  @hanishl - bo u nas politycy jak zawsze minimalizmem jada jeśli chodzi o konkretne działania a nie o pokrzykiwania. I efekt taki, ze skandale i przekręty mamy maluczkie w formie, grubymi nićmi szyte i żałosne. Tam przynajmniej dobry przekręt zasłania sie spektakularnym działaniem :-)

 • hanishl

  Oceniono 1 raz 1

  @wilcy - zgadzam się . Mam podobne odczucia jak dzisiak przeczytałem o Gradzie

  gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,8291577,_Rz___Kontrakt_na_autostrade_dla_zony_ministra_Grada.html
  Mimo wszystko Nasz premier to nie ta liga . Przykro mi.
  "Richard Easterlin – bogacenie się wszystkich nikomu nie przynosi szczęścia"

 • le_speedy_gonzales

  Oceniono 1 raz 1

  Do Mordoru ich przetransportować i wszystkich do wulkanu wrzucić

 • wilcy

  0

  @MARTIN933 - widziałem jak się u Was ich traktuje po wejściu do sklepu. Wcześniej widziałem co wyprawiali w innym sklepie i wcale mnie to później nie zdziwiło. Wy ich macie chyba z 10% waszego społeczeństwa? Pozazdrościć... Widziałem tez na Słowacji te w pełni wyposażone nowe domki które otrzymali od państwa. Sprzedali wszystko z kranami, kaloryferami i oknami włącznie o później rabanu narobili, ze dostają jakieś rudery od państwa...

 • wilcy

  Oceniono 2 razy 0

  Francja ma lepszy temat zastępczy niż my... Pozazdrościć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX