Poziom wody w Amazonce jest najniższy od 40 lat

Poziom wody w największej rzece świata Amazonce w północno-wschodniej części Peru jest najniższy od 40 lat. Znaczne obniżenie stanu wód powoduje chaos, ponieważ rzeka jest główną drogą komunikacyjną w regionie - poinformowały lokalne władze.
Według danych władz prowincji Loreto, poziom wody w Amazonce w mieście Iquitos spadł do 105,97 metrów nad poziomem morza i jest najniższy od czterech dekad. Do 400-tysięcznego Iquitos nie prowadzi żadna droga kołowa ani tor kolejowy - jest to jedyne na świecie tak duże miasto całkowicie uzależnione od transportu rzecznego i lotniczego.

Niski poziom wody powoduje ekonomiczny chaos w tych regionach Peru, które uzależnione są od Amazonki. Co najmniej sześć łodzi utknęło na rzece z powodu braku przepływu, a kilku armatorów zostało zmuszonych do zawieszenia swoich usług - poinformował lokalny szef obrony cywilnej Roberto Falcam. Podróż rzeczna między Iquitos a innymi miastami nad Amazonką, która zwykle trwa 12-15 dni, teraz zajmuje dwa razy więcej czasu.

Obniżenie poziomu wody jest skutkiem długotrwałej pory suchej. Poziom rzeki prawdopodobnie będzie jeszcze spadał do czasu pory deszczowej, która zaczyna się w przyszłym miesiącu.

Amazonka jest drugą - po Nilu - najdłuższą rzeką świata, lecz posiada największe na świecie dorzecza.

DOSTĘP PREMIUM