2752 ofiary ataku na WTC. Obchody 9. rocznicy

- Żadna inna tragedia nie zraniła tak głęboko naszego miasta - powiedział na Ground Zero burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Stany Zjednoczone obchodzą 9. rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września. Główne uroczystości odbywają się w Nowym Jorku, Waszyngtonie i w Shankesville w Pensylwanii. Tymczasem z badania Instytutu Homo Homini wynika, że większość Polaków nie boi się zamachu terrorystycznego.
O 8:46 czasu lokalnego, czyli o 14:46 środkowo-europejskiego, na Ground Zero nowojorczycy minutą ciszy uczcili pamięć poległych. Chwilę później rozpoczęło się odczytywanie nazwisk 2752 osób, które straciły życie w Nowym Jorku. W uroczystościach bierze udział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Prezydent Barack Obama został w Waszyngtonie. Wraz z członkami swego gabinetu wyszedł przed Biały Dom i minutą ciszy oddał hołd ofiarom zamachów. Prezydent wziął też udział w ceremonii, która odbyła się przed Pentagonem.

"USA nie walczą i nie będą walczyć z islamem"

Barack Obama zapewnił, że Stany Zjednoczone nie walczą i nie będą walczyć z islamem. Podczas uroczystości w Pentagonie prezydent Obama ubolewał nad pogłębiającymi się podziałami. - Nigdy nie wypowiedzieliśmy i nie wypowiemy wojny Islamowi. To nie religia nas zaatakowała tylko grupa ludzi z Al-Kaidy, którzy wypaczyli religię - mówił. Obama zaapelował do Amerykanów, by pozostali wierni wartościom swego kraju i nie dali się sprowokować ekstremistom. - Tak jak potępiamy nietolerancję i ekstremizm za granicą, musimy pozostać wierni naszej tradycji różnorodnego i tolerancyjnego narodu - powiedział prezydent USA.

Obama złożył wieniec pod pomnikiem 184 ofiar zamachu na Pentagon.Obchody na Ground Zero

Obchody rocznicowe zorganizowano też w Nowym Jorku, gdzie zginęło najwięcej osób. Główne uroczystości odbywały się na Ground Zero - w miejscu, gdzie stały zaatakowane wieżowce World Trade Center. - Przybywamy tu nie po to, by opłakiwać, ale by pamiętać i odbudować - mówił podczas nowojorskiej uroczystości wiceprezydent Joe Biden, cytując 19-wiecznego poetę Henry'ego Wadswortha Longfellow. Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg oświadczył, że Ground Zero jest najświętszym miejscem w tym mieście. - Żadna inna tragedia nie zraniła tak głęboko naszego miasta. Żadnego innego miejsca nie wypełnia tyle współczucia, miłości i solidarności - mówił Bloomberg.

W Shanksville w Pensylwanii, gdzie odsłonięto pomnik zabitych w katastrofie czwartego z porwanych samolotów, również odbyły się uroczystości rocznicowe. Były tam żony obecnego i byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych - Michelle Obama i Laura Bush.

Tegorocznym obchodom towarzyszą kontrowersje związane z planami budowy islamskiego ośrodka religijno-kulturalnego w odległości dwóch przecznic od miejsca, gdzie stały wieże World Trade Center.

Zwolennicy i przeciwnicy budowy meczetu, który sponsoruje ugrupowanie Cordoba Initiative pod kierunkiem imama Abdela Feisla Raufa, zapowiedzieli demonstracje w Nowym Jorku. Mają się one odbyć tego dnia po południu (w sobotę późnym wieczorem czasu polskiego).

Większości Polaków nie boi się zamachu terrorystycznego

62 procent Polaków nie obawia się, że w naszym kraju może dojść do zamachu terrorystycznego. Tak wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. 30 procent badanych przyznaje natomiast, że obawia się zagrożenia terrorystycznego w Polsce. 44 procent Polaków uważa, że bezpieczeństwo na świecie nie poprawiło się w ciągu 9 lat, które upłynęły od czasu zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych. 40 procent jest zaś zdania, że od chwili ataków z 11 września 2001 roku światowe bezpieczeństwo poprawiło się. Badanie zostało przeprowadzono telefonicznie na grupie 1087 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 procent.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (47)
2752 ofiary ataku na WTC. Obchody 9. rocznicy
Zaloguj się
 • lancut

  Oceniono 13 razy 7

  "To nie religia nas zaatakowała". - ......tylko jej wyznawcy!

 • doomsday

  Oceniono 8 razy 4

  @lancut, Hitler zorganizowal zamach na radiostację w Gliwicach. Do dzisiaj nikt z organizatorów nie puścil pary na ten temat. Dwa dni po zamachu napadl na Polskę. nawet dzisia Erica Steinbach twierdzi, ze to Polacy pierwsi przygotowywali się do zaatakowania Niemiec , a kanclerz Merkel tylko jej przyklasknęla.
  Kilka lata temu oglądalem taki film na DVD , gdzie na podstawie wydruku transakcji bankowych udowodniono, ze minister spraw wewnętrznych Pakistanu uważany za bliskiego wspólpracownika CIA przelal na konto szefa zamachowców niejakiego Mohameda Atty 100 tys. dolarów na kilka tygodni przed zamachem.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  W Shanksville nie rozbil sie zaden samolot. Szczatki ulecialy w chmury?? Czy Putin je ukradl ze swoja banda cwiczac przed Smolenskiem?

 • joasia_krk

  Oceniono 9 razy 3

  @lancut Wszystko jest możliwe. Nawet zniszczenie 4, 5, 10 budynków i zrzucenie winy na innych (nie zaprzeczam przy tym WTC, stwierdzam tylko taką możliwość). Porwanie i wywiezienie setek osób też. To nie problem, dobra agencja wywiadowcza potrafi wiele, w końcu CIA ma lata tradycji i olbrzymi budżet. W medialnym świecie w jakim żyjemy na skutek przeprowadzanych badań od początku lat 50 głównie, manipulacja tłumem i medialna jest na porządku dziennym. Przykład: wybuch wojny w Wietnamie. Latami wszyscy wierzyli w co CIA kazało napisać dziennikowi Washington Post (jeśli dobrze pamietam to ten dziennik), że to wietnamczycy zaatakowali statek amerykanów i potrzeba odwetu. Po odtajnieniu akt CIA okazało sie jakiś czas temu, że żadnego ataku na amerykański statek nie było, co wywołało niemałą burzę w Kongresie i całych Stanach. Podobnie akcja z Pearl Harbor (tutaj byli bardziej przebiegli, ale Japończycy w zasadzie zostali sprowokowani gospodarczo i propagandowo, USA wiedziało że flota japońska sie zbliża (od Australijczyków), ale czekali na atak, żeby mieć pretekst - to nie my przecież pierwsi uderzyliśmy). Do dzisiaj mimo to uczą dzieci w szkołach w Polsce i Europie kłamstw na ten temat. To też niezła manipulacja. Nie zdziwiłabym się gdyby rzeczywiście w WTC ktoś z CIA maczał palce i pomagał, tego niemożna po prostu wykluczyć aż do odtajnienia dokumentów wszystkich.

 • demostenesxt

  Oceniono 11 razy 3

  Racja - religia nie atakuje ponieważ religia to abstrakcyjny wymysł - choroba psychiczna ludzkiego mózgu - tak jak nie może atakować schizofrenia tylko schizofrenik... to ludzie przez istnienie religii dostają szału, robią zamieszanie, czasem (a nawet często) przez religię zabijają...

 • sacrificer

  Oceniono 7 razy 3

  [*]

 • narsen

  Oceniono 2 razy 2

  Everything I ever needed to know about Islam.
  I learned on 9/11.

 • niuniek63

  Oceniono 2 razy 2

  Ja tylko chciałem pozdrowić serwis sprzątający z WTC7, ale kim ja zresztą jestem i co ja wiem?

 • joasia_krk

  Oceniono 2 razy 2

  @ekumeniczny A jakiej grupy jest tekst? Ewangelia Judasz jest datowana na przełom 3 i 4 wieku naukowymi metodami badań. Czy sugerujesz, że jakaś tam książka "Wojtyła miał kochankę" ma tych samych autorów i powstał WTEDY i PRZEZ NICH 8-D. Czy samopoczucie religijnego fanatyka jest w porządku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX