Francja odpowie przed UE za wyrzucenie Romów

Komisja Europejska rozpocznie postępowanie przeciwko Francji w sprawie wyrzucenia Romów. Według unijnej komisarz ds. sprawiedliwości Viviene Reding Paryż, eksmitując romskie obozy, złamał unijne prawo.
Komisja Europejska otworzy procedurę przeciwko Francji w związku z deportacjami Romów - oświadczyła komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviene Reding w telewizji France24.

- Francja nie przestrzega prawa o swobodnym przepływie osób, więc rozpoczniemy proces o jego łamanie - oświadczyła Reding.

Paryż może jeszcze uniknąć kary, jeśli do 15 października przygotuje terminarz poprawnego wdrożenia unijnej dyrektywy o swobodnym przepływie osób w UE. Według rzeczniczki KE Pii Arhenkilde Hansen komisarze UE jednomyślnie stwierdzili, że eksmitując Romów z obozów Francja pokazała, że nie wdrożyła w pełni tej dyrektywy.

- W konsekwencji KE zdecydowała, że w październiku wyśle list z wezwaniem do usunięcia uchybienia do Francji, domagając się pełnego wdrożenia dyrektywy, chyba że do 15 października zostanie przedstawiony kalendarz wdrożenia dyrektywy - powiedziała rzeczniczka. Zapowiedziała, że taka sama procedura czeka wszystkie kraje, w których KE stwierdzi uchybienia.

Zarządzona przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego likwidacja nielegalnych obozów romskich spotkała się z powszechną krytyką europejskich rządów. Do tej pory z Francji do Rumunii i Bułgarii wyjechać musiało już ponad 1700 osób. Najostrzej z francuskim prezydentem walczy unijna komisarz Reding. 10 dni temu Reding wywołała skandal, porównując deportacje Romów do czasów nazistowskich, kiedy kolaboracyjny rząd Francji deportował tysiące z nich do hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Zażądała wówczas pociągnięcia Francji do odpowiedzialności.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Francja odpowie przed UE za wyrzucenie Romów
Zaloguj się
  • kiki_pawelek

    0

    czarna dokladnie.. nie moga byc jedynie chronieni przez unie, bo aby tak bylo najpierw nalezy prawa przestrzegac, i pozniej byc przez nie chronionym. Oni zyja wg swego widzimisie, robia co chca.. w zwiazku z moja praca czesto bywalem we Francji i Wloszech, i tam szczegolnie bylo widac jak zachowuja sie romowie. Zebranie po ulicach i zaczepianie przechodniow, kradzieze, brudne obozowiska w okolicach miast, czesto obozowiska rozbijane "na dziko" i bezsilnosc polocji w usunieciu ich. Pamietam jeden z parkingow przy stacji serwisowej na autostradzie w okolicach Paryza, ktory to praking zostal zajety przez romow, i nikt nie mogl nic z tym zrobic. Wiele jest takich sytuacji, i chyba czas najwyzszy zeby i z tym zaczeto robic porzadek. Zawsze wyznawalem zasade, ze jesli jestem w obcym kraju, to musze sie dostosowac ja do praw i zasad obowiazujacych w danym kraju, a nie na odwrot..

  • czarna.beata

    0

    czas te nieroby zagnać do szkół i pracy .wówczas nie będą wszędzie persona non-grata.u nas brudni ,śmierdzący okrutnie krzyczący na swoje dzieci.wszy i inne paskudztwo za nimi sie wlecze.uważam ze Francja postępuje słusznie z ich przykładem powinni pójść inni.Oni tak krzyczą że sa obywatelami ale kształcić sie nie chcą ,pracować tez nie podatków nie płaca ,więc co ...na cudzy koszt fajnie sie żyje .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX