Sikorski i Westerwelle spotkają się z Łukaszenką

Szefowie MSZ Polski i Niemiec spotkają się we wtorek w Mińsku z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką i szefem białoruskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Planują też spotkania z potencjalnymi kandydatami w nadchodzących wyborach prezydenckich oraz Polonią na Białorusi.
Tematem tych rozmów na pewno będą nadchodzące (grudniowe) wybory prezydenckie na Białorusi. Obaj ministrowie chcą przekazać władzom Białorusi przesłanie, by wybory były jak najbardziej demokratyczne i uczciwe.

Radosław Sikorski i Guido Westerwelle mają spotkać się także z innymi kandydatami startującymi w wyborach prezydenckich. Z ich wizytą duże nadzieje wiąże białoruska opozycja. Jej przedstawiciele zapowiadają, że zwrócą się do ministrów o pomoc w zapewnieniu wolnych i sprawiedliwych wyborów. Działacze opozycyjni chcą, by UE domagała się od obecnych władz wstrzymania prześladowań oraz zapewnienia, by wszyscy obywatele mieli dostęp do niezależnych mediów.

Tematem rozmów Sikorskiego i Westerwelle mogą też być obowiązujące, ale zawieszone sankcje unijne wobec przedstawicieli białoruskich władz. Ministrowie będą też zapewne rozmawiali o udziale Białorusi w unijnej inicjatywie Partnerstwa Wschodniego i ułatwieniach wizowych. Sam Sikorski chce również rozmawiać z szefostwem Związku Polaków na Białorusi.

DOSTĘP PREMIUM