Trzęsienie ziemi w Serbii. 4000 domów zburzonych.

Po trzęsieniu ziemi w Serbii zburzonych zostało 4000 domów. Ludzie, którzy pozostali teraz bez dachu nad głową, szukają tymczasowego zakwaterowania. Jest kilkudziesięciu rannych.
Ziemia zatrzęsła się w środkowej Serbii w nocy z wtorku na środę. Trzęsienie miało siłę 5.3 stopni w skali Richtera i było najsilniejsze od 2000 r. Epicentrum znajdowało się w miejscowości Kraljevo. To 80- tysięczne miasto oddalone o ok. 150 kilometrów od Belgradu. Ludzie, którzy w nocy poczuli silne wstrząsy, zaczęli w panice uciekać na ulice. Zburzony został miejski szpital, jednak wszyscy pacjenci przeżyli.

Odnaleziono do tej pory dwie zmarłe osoby. To 68- letnie małżeństwo ze wsi Grdica niedaleko Kraljeva. Zawalił się na nich dach domu. Premier Serbii spotkał się już z ich dziećmi i obiecał wsparcie finansowe.

- Miałem dom z kominem, teraz nic z niego nie zostało- powiedział Milos Vukomanovic, mieszkaniec pobliskiej miejscowości Vitanovac. - Rano, po trzęsieniu, w domach, kawiarniach i sklepach wszystko leżało na podłodze- opowiadała Marta Jakic, właścicielka sklepu.

Osoby starsze z rejonu dotkniętego trzęsieniem zostały przetransportowane do centrum opieki a pozostali szukają tymczasowego dachu nad głową u znajomych i rodziny. Nie ma dostępu do wody pitnej, zerwane są linie telefoniczne. Częściowo przywrócono już elektryczność. Eksperci oceniają straty.

DOSTĘP PREMIUM