Zjedli mięso z chronionego żółwia. 6 osób zmarło, 90 w stanie krytycznym

Grupa mieszkańców odosobnionej wysepki Murilo na Pacyfiku ciężko zatruła się po zjedzeniu mięsa z zagrożonego wyginięciem żółwia szylkretowego - donosi brytyjski ?Daily Telegraph?. Po uczcie sześć osób zmarło, a ponad 90 jest w stanie ciężkim. Wśród ofiar śmiertelnych jest czworo dzieci.
Na miejsce została wysłana specjalna ekipa dochodzeniowa, złożona z przedstawiciele ministerstwa zdrowia Mikronezji i Światowej Organizacji Zdrowia, by wyjaśnić masowe zatrucie. Około 80 proc. osób, które uczestniczyły w uczcie musiało być leczonych w szpitalu polowym założonym na wyspie. Dochodzenie było utrudnione, ponieważ całe mięso z żółwia zostało zjedzone przez wyspiarzy. Eksperci wykazali jednak, że przyczyną zatrucia było spożycie mięsa z żółwia szylkretowego.

Do zatrucia żółwim mięsem dochodzi niezwykle rzadko. Według przedstawicieli mikronezyjskiego resortu zdrowia nie ma żadnego antidotum ani lekarstwa, które może wyleczyć to zatrucie. Dzieci są zazwyczaj bardziej wrażliwe na toksyny w żółwim mięsie.

Żółw szylkretowy jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Jego mięso w wielu miejscach kuli ziemskiej jest uważane za przysmak, a skorupa często była wykorzystywana do celów ozdobnych. Dorosłe osobniki osiągają ponad metr długości i ważą około 80 kg. Żółwie szylkretowe żywią się morskimi gąbkami. Część z nich jest wysoce toksyczna i dlatego mięso żółwia może być trujące dla ludzi.

DOSTĘP PREMIUM