40 milionów dolarów zdefraudowano z funduszu dla ofiar Holokaustu

W Nowym Jorku FBI aresztowało 17 osób zamieszanych w sprawę. Sześć z nich było członkami organizacji, z której wyprowadzano pieniądze - pisze ?Haaretz?.
Sprawa wyszła na jaw w ubiegłym roku, kiedy to członkowie organizacji zajmującej się odszkodowaniami dla ofiar Holokaustu odkryli, że kilka podań o rekompensację zostało sfałszowanych. Zawierały one dane osób (ofiar nazizmu), które po wojnie przeprowadziły się do Związku Radzieckiego i nigdy nie rościły sobie praw do odszkodowania.

Śledztwo wykazało, że w lipcu tego roku bez powodu wstrzymano wypłatę 202 pensji o łącznej wartości 7 milionów dolarów. Od tego czasu 456 kolejnych zostało wyprowadzonych z konta funduszu (razem 24,5 miliona). Dodatkowo okazało się, że ok. 5000 przyznanych jednorazowych wypłat rekompensacyjnych zostało sfałszowanych - łącznie 18 milionów dolarów.

Nie wiadomo, ile dokładnie pieniędzy zostało wyprowadzonych w ubiegłych latach. FBI ma nadzieję uzyskać więcej informacji na ten temat po przesłuchaniu wszystkich aresztowanych. Zatrzymanym grozi kara więzienia i procesy odszkodowawcze.

Zdefraudowane pieniądze w większości zostały przekazane funduszowi przez rząd niemiecki oraz amerykańskich Żydów.

Rzecznik Funduszu dla Ofiar Holokaustu zapewnił, że wszyscy poszkodowani w tej sprawie jak najszybciej otrzymają należne pensje.

DOSTĘP PREMIUM