Turecki film akcji o ataku na Flotyllę Wolności. Od stycznia w kinach [WIDEO]

Film ?Dolina Wilków: Palestyna?, którego scenariusz oparty jest na wydarzeniach z maja br., może tylko pogorszyć napięte stosunki pomiędzy Izraelem i Turcją. W czasie ataku izraelskiej armii na Flotyllę Wolności zginęło dziewięciu tureckich aktywistów. Konwój z pomocą humanitarną próbował wówczas przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy.
Zwiastun filmu pokazują kina w całej Turcji. Będzie to spin-off popularnego w Turcji, choć kontrowersyjnego serialu "Dolina Wilków" (tur. Kurtlar Vadisi) - informuje agencja AP. Głównym bohaterem jest tajny agent Polat Alemdar - turecka wersja Jamesa Bonda i Rambo w jednym; jego misją jest polowanie na wrogów Turcji.

Tym razem Alemdar ma dopaść izraelskiego dowódcę, który wydał rozkaz do ataku na Flotyllę, i pomścić śmierć dziewięciu aktywistów. Film ma wejść na ekrany kin 28 stycznia."Dolina Wilków" jest jednym z dwóch seriali telewizyjnych, które już wcześniej były przyczyną napięć dyplomatycznych pomiędzy Izraelem i Turcją (w scenariuszu były np. sceny porywania dzieci przez izraelskie siły specjalne). Nowy film ("Dolina Wilków: Palestyna") może wywołać podobny efekt i pogrzebać nadzieje Stanów Zjednoczonych na poprawę stosunków między dwoma sojusznikami.

W 1996 roku Turcja i Izrael podpisały umowę o współpracy wojskowej - Turcja stała się wówczas najbliższym sojusznikiem Izraela spośród państw muzułmańskich. Później nastąpiło ochłodzenie stosunków. Po izraelskim ataku na Flotyllę Wolności strona turecka groziła nawet zerwaniem stosunków.

Zwiastun filmu rozpoczyna scena szturmu na statek. Pasażerowie, niektórzy uzbrojeni w pałki, padają od strzałów izraelskich komandosów. Później turecki superagent i jego koledzy biorą odwet na izraelskiej armii.

- Nie wyjdziesz z Ziemi Obiecanej - grozi w jednej ze scen Alemdarowi izraelski żołnierz. - Nie wiem, która część tej ziemi była ci obiecana, ale ja obiecuję ci [że znajdziesz się] sześć stóp pod nią - odpowiada Alemdar. W innej scenie na pytanie o powód przyjazdu do Izraela Alemdar odpowiada: - Nie przyjechałem do Izraela, przyjechałem do Palestyny.

Izrael nie komentuje filmu

- Nie powinniśmy tego zapomnieć - tak Erdal Besikcioglu (znany aktor turecki) tłumaczy powody, dla których zgodził się wystąpić w filmie. Pytany o zwiastun filmu, rzecznik izraelskiego MSZ Yigal Palmor odmówił komentarza. Władze Izraela podtrzymują, że komandosi działali w samoobronie i zostali zaatakowani przez aktywistów na pokładzie Flotylli Wolności.

Serial i filmy z serii "Dolina Wilków" mają wielu fanów w Turcji, ale również wielu krytyków. Twórcy oskarżani są o nacjonalizm, nawoływanie do nienawiści rasowej i przemocy. W 2006 roku hitem w tureckich kinach był film "Dolina Wilków: Irak", w którym Alemdar i jego ludzie walczyli z amerykańskimi wojskami w Iraku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM