UE bez budżetu. "Jest pewne niebezpieczeństwo" - Hübner w TOK FM

Porażką zakończyły się negocjacje między PE a rządami UE ws. budżetu na 2011 r. - W przypadku budżetu na 2011 rok Parlament się nie dogadał. Teraz można się zastanawiać, czy to jest tylko wydarzenie techniczne, czy kryje się za tym jakiś większy zamysł polityczny niektórych państw członkowskich - komentowała w TOK FM Danuta Hübner, eurodeputowana PO, przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Regionalnego.
Negocjacje między Parlamentem Europejskim a rządami UE ws. budżetu unijnego na 2011 rok zakończyły się fiaskiem. Zdaniem komentatorów wywołany przez Londyn pat ws. budżetu to tylko wstęp do batalii w sprawie ważniejszej - nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE po 2013. Londyn żąda cięć, uzależniając od nich zgodę na zmianę Traktatu UE. Kluczowy w tej sprawie będzie grudniowy szczyt.

- Wydarzyło się coś bardzo ważnego w UE - mówiła w TOK FM Danuta Hübner, eurodeputowana PO, przewodnicząca Komisji ds. Rozwoju Regionalnego. Jej zdaniem konsekwencje wczorajszego fiaska niekoniecznie muszą być negatywne. - Wszystko będzie zależało od tego, co się teraz będzie działo i na ile będzie wola polityczna znalezienia rozwiązania jak najszybciej. Po raz pierwszy od 20 lat mamy sytuację, w której nie udało się porozumieć w sprawie budżetu - mówiła europosłanka.

Przypomniała, że w Unii Europejskiej większość decyzji zapada w porozumieniu między instytucjami. - Jest mało spraw, że ktoś pojedynczo decyduje, na ogół trzeba się dogadać - mówiła. - W przypadku budżetu na 2011 rok Parlament się nie dogadał. Teraz można się zastanawiać, czy to jest tylko wydarzenie techniczne, czy kryje się za tym jakiś większy zamysł polityczny niektórych państw członkowskich. I żeby było śmieszniej, to w negocjacjach teraz nie chodziło o pieniądze, bo PE zaakceptował wysokość budżetu, który Rada położyła na stole, natomiast chodziło o warunki polityczne, które Parlament postawił. M.in. taki, żeby toczyła się reforma strefy dochodowej, a niektóre państwa mają duży własny interes, żeby takiej debaty uniknąć - dodała.

"Niektóre państwa chcą tym budżetem ugrać inny"

Co dalej z budżetem unijnym? - Komisja Europejska wzięła się do pracy, żeby przygotować nową wersję budżetu, którą ponownie można będzie przepuścić przez procedurę uzgodnień i niewykluczone, że 16 grudnia na szczycie uda się uzyskać porozumienie - tłumaczyła Hübner. - Niebezpieczeństwo jest takie, że najprawdopodobniej niektóre państwa będą chciały ugrać decyzję o niskim budżecie na okres dłuższy, bo niedługo decyzja o tym również będzie musiała zostać podjęta. Jeżeli mamy do czynienia z takim szantażem, to jest to bardzo niebezpieczne - podkreśliła.

- W tej chwili dużo będzie zależało od Polski. Gorąco liczę na to, że Polska będzie miała świadomość, że nie można dopuścić w grudniu do związania sprawy budżetu 2011 i budżetu wieloletniego - podsumowała eurodeputowana w TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
UE bez budżetu. "Jest pewne niebezpieczeństwo" - Hübner w TOK FM
Zaloguj się
 • vasilij_konopkin

  Oceniono 5 razy 5

  Budzet UE jest po prostu fatalny. Ktory Brytyjczyk, Szwed czy Dunczyk chce w nieskonczonosc placic rolnikom za to zeby nic nie robili? Ja tez uwazam ze dosc placenia za nierobstwo.
  Tak jak normalny Polak ma dosc placenia na darmozjadow z KRUS, gornikow, hutnikow, mundurowych, ... tak niektorzy w Uni maja dosc rozdawania pieniedzy.

 • kosmiczny_swir

  Oceniono 2 razy 2

  @vasilij_konopkin - przecietny Dunczyk czy Szwed nie ma nic przeciwko doplatom dla rolnikow. Wiem to z autopsji. Za to problemem jest pompowanie pieniędzy do nowych krajów UE. Niestety.

 • jazzman1979

  Oceniono 4 razy 2

  demostenesxt - prywatny Jezus za prywatne pieniądze

 • heraldek

  Oceniono 3 razy 1

  Najlepsza wiadomosc dnia..... Eurokolchoz sie zaczyna rozpadac..... Wystarczy spojrzec na smutna gebe Huebner.... wkrotce koniec astronomicznych pensji dla eurodurniow....

 • bunia3

  Oceniono 3 razy 1

  Nic nie pomógł nasz komisarz Lewandowski, po katastrofie smoleńskiej i sposobie jej "załatwienia" nikt nie będzie się z Tuskiem i Komorowskim naprawdę liczył, ludzie nie głosujcie więcej na PO i Tuska, nie pozwólcie, aby zabrali wam wasze oszczędności w OFE

 • nintom

  0

  Unia powinna się reformować jak wszystko - niestety za dużo wydaje na posłów, diety i budynki, jest za bardzo zbiurokratyzowana - COŚ TRZEBA Z TYM ROBIĆ !!!

  ALE UNIA JEST BEZCENNA DLA CAŁEJ EUROPY - i te wszystkie pisowskie i inne eurosceptyczne mędrki - jeśli się ich marzenia spełnią i Unia się rozleci - to albo jeszcze oni sami albo ich dzieci BĘDĄ BARDZO CIERPIEĆ w podzielonej, słabej gospodarczo a może nawet walczącej ze sobą Europie.

  KTO NIE WIDZI - JAK WAŻNA JEST UNIA jest głupi !!!. A jeśli się komuś psuje samochód - to go od razu nie wyrzuca. Szkodzenie Unii a nie jej naprawianie w wykonaniu formacji pisowskiej jest dla mnie JUŻ WYSTARCZAJĄCYM POWODEM, żeby ich uważać za oszołomów.

  ZEPSULI JUŻ DUŻO I TERAZ SPISKUJĄ Z CZĘŚCIĄ ANGLIKÓW jak psuć dalej. A co nam oferują - mamy być silni, zwarci, gotowi i się zbroić - aha i jeszcze wierzyć, że Amerykanie w razie czego zaczną wojnę z naszego powodu

 • javall

  0

  Procz bylejakiej sluzby dyplomatycznej w wielu krajach Unii,
  chlopcy wymyslili sobie teraz jeszcze gorsza unijna,
  z tysiacami "dyplomatow" i urzednikow.
  Madrzejsi nie chca na to dawac pieniedzy i slusznie.

 • barnaba-naj

  0

  A na co liczyliście dojna krowa to Polska a nie UE . Stanowiska Buzka i LEWAndowskiego to tylko POdpucha na otarcie łez . W kluczowych resortach jak zagranica czy decydowanie o UE które zaproponowali nam Włosi odrzucone przez wielce szanownego R,Si. pucy buta Tuska bo tak kazała Merkel .

 • angulem

  0

  Jak to faktycznie jest z tą kobietą, jak ona się w końcu nazywa Hubner czy Huebner? Czy to jest polskie nazwisko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX