Iranka powieszona za zabójstwo żony kochanka

Chadije Dżahed, kochanka gwiazdy irańskiego futbolu Nasera Mohammada Chaniego, została dziś rano powieszona - poinformowała agencję IRNA prawnik kobiety. Dżahed została skazana za zamordowanie żony swojego kochanka.
Dżahed została powieszona o godzinie 5 rano (2:30 czasu polskiego). Wyrok śmierci został potwierdzony przez irański sąd najwyższy.

Do odwołania egzekucji wzywała m.in. Amnesty International. Podkreślano, że wina nie została jej udowodniona do końca, a sama Dżahed odwołała swoje zeznania, twierdząc, że wymuszono na niej przyznanie się do winy.

Dżahed zawarła z Chanim tzw. tymczasowe małżeństwo. W islamie szyickim mężczyzna i kobieta mogą zawrzeć małżeństwo na określony czas. Po jego upływie małżeństwo jest unieważnione, ale można je zawrzeć ponownie.

Osiem lat temu oskarżono ją, o zasztyletowanie "stałej" żony Chaniego. W 2008 roku irański wymiar sprawiedliwości uznał, że w postępowaniu były błędy i nakazał ponowne śledztwo. Jednak w lutym 2009 ponownie wydano na nią wyrok śmierci.

Egzekucja Dżahed jest 146 wykonaną w tym roku w Iranie - podaje agencja AFP. W 2009 roku stracono tam co najmniej 270 osób. Władze Iranu podkreślają, że kara śmierci jest konieczna do utrzymania porządku i wykonuje się ją tylko w określonych przypadkach - za morderstwo, gwałt, napad z bronią w ręku czy też cudzołóstwo.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM