Wlk. Brytania wyda Francji angielskiego milionera oskarżonego o zabójstwo Polki

Angielski milioner Ian Griffin zostanie wydany w ręce francuskiego wymiaru sprawiedliwości - zadecydował brytyjski sąd. Mężczyznę zatrzymano półtora roku temu w Cheshire po tym, jak uciekł z Paryża, gdzie znaleziono zmasakrowane ciało jego partnerki 36-letniej polskiej bussineswoman.
Decyzja o ekstradycji była wcześniej wielokrotnie odraczana, ze względu na stan zdrowia oskarżonego. Griffin, który nie pojawił się osobiście na prawie żadnej rozprawie, zasłaniał się do tej pory chorobą psychiczną.

Adwokat występujący w jego imieniu przedstawiał coraz to nowsze opinie lekarzy, które miały zaświadczyć, że jego klient nie jest w stanie wziąć udziału w procesie ekstradycyjnym. Brytyjczyk miał też nie być zdolny do złożenia oświadczenie o winie. Griffin podjął nawet kilka prób samobójczych, po których został przeniesiony z więziennej celi do skrzydła szpitalnego.

W końcu zniecierpliwieni opieszałością brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości Francuzi zdecydowali się powołać swojego biegłego. Ten orzekł, iż "istnieją podejrzenia, że mężczyzna wyolbrzymia swoje symptomy i w ten sposób manipuluje sądem". - Nie cierpi na żadną poważną chorobę psychiczną - stwierdził dr Philip Joseph.

Kiedy Griffin po raz kolejny nie pojawił się na rozprawie ekstradycyjnej, sędzina pokoju dla dzielnicy Westminster w Londynie, bazując na opinii lekarzy sądowych, orzekła, że Brytyjczyk - mimo iż cierpi na depresję - jest zdolny wziąć udział w procesie.

- Na podstawie akt sprawy nie mogę stwierdzić, że występuje uzasadniona obawa samobójstwa - wyjaśniła sędzina i zadecydowała o ekstradycji oskarżonego.

Zmasakrowane ciało Kingi Legg znalazła 23 maja 2009 roku obsługa hotelu Bristol w Paryżu, gdzie Polka mieszkała ze swoim partnerem. Po zabójstwie Griffin uciekł do Cheshire, w północnej Anglii. Tam zatrzymała go policja.

Kinga Legg była właścicielką Vegexu - polskiego producenta pomidorów zaopatrującego m.in. Tesco i McDonald's w Wielkiej Brytanii.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (1)
Wlk. Brytania wyda Francji angielskiego milionera oskarżonego o zabójstwo Polki
Zaloguj się
  • maksimum

    0

    Prawo w EU powinno byc bardziej zamerykanizowane,a nie udawanie deprechy po popelnieniu przestepstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX