Julian Assange z WikiLeaks aresztowany. "Sam zgłosił się na policję"

Julian Assange został zatrzymany przez brytyjską policję na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Szwecję z zarzutami dotyczącymi gwałtu. Kilkanaście minut po godzinie 13 szef WikiLeaks został doprowadzony przed sądu, który zadecyduje o jego dalszym losie.
Wielki przeciek WikiLeaks. CZYTAJ DEPESZE O POLSCE >>>>

Assange został aresztowany o godzinie 10.30. Sam zgłosił się do jednostki policji w Londynie. Kilkanaście minut po godzinie 13 został doprowadzony do budynku sądu, który ma zadecydować o ekstradycji założyciela WikiLeaks.

Areszt "przeciwko wolności mediów"

Według komunikatu policji, zamieszczonego na stronie internetowej dziennika "Guardian", "policjanci stołecznego wydziału ekstradycji zatrzymali dziś rano Juliana Assange'a w imieniu władz szwedzkich w związku z podejrzeniem gwałtu".

Szef WikiLeaks był poszukiwany listem gończym za jednokrotne wymuszenie, dwa przypadki molestowania seksualnego i jednokrotny gwałt, z czego wszystko w sierpniu 2010 r. - Julian Assange nie został o nic oskarżony - oświadczył z kolei wczoraj wieczorem prawnik szefa WikiLeaks w BBC.

Rzecznik Assange'a stwierdził po jego aresztowaniu, że to było działaniem "przeciwko wolności mediów". Zapewnił, że to nie powstrzyma całej organizacji od publikowania dalszych przecieków.

Assange zaprzecza

Assange zaprzecza zarzutom, które wysunięto pod jego adresem. Śledczy z kolei ujawniają niewiele szczegółów na temat tych oskarżeń, jednak z raportów policji wynika, że kobiety oskarżające Assange'a spotkały się z nim w związku z seminarium w Sztokholmie 14 sierpnia i wspólnie złożyły na niego skargę sześć dni później.

W czwartek szwedzki Sąd Najwyższy oddalił wtorkową apelację Assange'a o unieważnienie nakazu aresztowania go w celu przesłuchania.

Szwecja wydała nakaz aresztowania Assange'a przed rozpoczęciem publikowania przez jego demaskatorski portal internetowy poufnej korespondencji dyplomacji amerykańskiej, co nastąpiło 28 listopada.

Oświadczenie za godzinę

Dzisiaj australijski dziennik "The Austrialian" opublikował oświadczenie Juliana Assange'a, które ten nadesłał do redakcji. "W 1958 roku młody Rupert Murdoch, wtedy właściciel i redaktor naczelny "Adelaide's the News" napisał: W wyścigu pomiędzy sekretami a prawdą wydaje się nieuniknione, że prawda zawsze zwycięży" - pisze Assange.

"WikiLeaks ukuło nowy typ dziennikarstwa - scientific journalism (dziennikarstwo z dołączonym źródłem - przyp. red.). Pracujemy razem z innymi mediami, aby dostarczyć ludziom nie tylko wiadomości, ale także prawdę. Scientific journalism pozwala przeczytać całą wiadomość, po czym kliknąć w internecie i przeczytać źródło, na którym opiera się ta wiadomość. W ten sposób sami możecie ocenić: czy historia jest prawdziwa? Czy dziennikarz przedstawił ją w sposób rzetelny?" - czytamy w tekście założyciela WikiLeaks.

Rewolucja XXI w. zaczęła się od WikiLeaks? [BLOG EWY WANAT] Czytaj tutaj

DOSTĘP PREMIUM