WikiLeaks ujawnia "doktrynę Sikorskiego"

Po wojnie w Gruzji Polska spodziewała się zagrożenia ze strony Rosji w ciągu 10-15 miesięcy - czytamy w ujawnionej przez WikiLeaks depeszy dyplomatycznej nadanej przez ambasadę USA w Warszawie. W nocie napisano także, że polscy przedstawiciele postrzegali rosyjską inwazję na Gruzję jako potwierdzenie swoich ostrzeżeń o agresji Moskwy.
Depesza ujawniona przez WikiLeaks została wysłana z ambasady USA w Warszawie w grudniu 2008 roku. Jest zaklasyfikowana jako tajna.

Czytamy w niej m.in., że Polska, tak jak USA, stara się przyciągnąć wschodnioeuropejskie kraje, takie jak Ukraina czy Gruzja, bliżej zachodnich instytucji. "Wzrastająca pewność siebie i historyczna nieufność wobec Rosji może jednak czasem doprowadzić Polskę do wybiegania za daleko naprzód" - napisano.

Doktryna Sikorskiego: Odpowiadać zbrojnie na agresywne działania Rosji

Amerykańscy dyplomaci podkreślili, że polscy przedstawiciele postrzegali rosyjską inwazję na Gruzję jako potwierdzenie swoich ostrzeżeń o agresji Moskwy. "Według doktryny Sikorskiego każde następne działanie Rosji w celu zmiany granic europejskich siłą lub przez przewrót powinno być postrzegane przez Europę jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa i pociągnąć za sobą proporcjonalną odpowiedź całego Sojuszu Północnoatlantyckiego" - napisano w depeszy.

"Zagrożenie ze strony Rosji w ciągu 10-15 miesięcy"

Według ambasady USA polskie inicjatywy w regionie, takie jak m.in. partnerstwo wschodnie, mają na celu ograniczenie ekspansji Rosji. Szef MSZ Radosław Sikorski miał powiedzieć przedstawicielom USA, że Polska spodziewała się zagrożenia ze strony Rosji w ciągu 10-15 lat. Po wojnie w Gruzji uznano jednak, że do takiego zagrożenia może dojść w ciągu 10-15 miesięcy. "Polscy analitycy powiedzieli nam, że pro-zachodnia strefa buforowa na Ukrainie i Białorusi utrzymałaby Polskę z dala od linii frontu z coraz bardziej stanowczą Rosją" - napisano.

W nocie napisano także, że rząd Tuska odrzucił "konfrontacyjną politykę swojego poprzednika" i chciał zbudować szeroką koalicję w Unii Europejskiej. Miałaby ona większy wpływ na Rosję niż poszczególne kraje członkowskie.

Sikorski ostrzegał: Polska nie zaakceptuje "scenariusza gruzińskiego" na Ukrainie

Według noty Sikorski ostrzegał, że NATO zamienia się w "polityczny klub bez zębów" i stwierdził, że Polska nie będzie mogła tolerować "powtórki scenariusza gruzińskiego na Ukrainie". Szef MSZ w rozmowie z Amerykanami bronił także polskiej decyzji o dostarczeniu Gruzji broni.

W depeszy sporo miejsca poświęcono polskiej polityce wobec Białorusi. Czytamy w niej, że dla Tuska i Sikorskiego podtrzymanie dialogu z reżimem Łukaszenki było "mniejszym złem". Ich zdaniem odizolowana Białoruś wpadnie w szpony Rosji, której wpływy uniemożliwią przeprowadzenie dalszych prodemokratycznych reform.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
WikiLeaks ujawnia "doktrynę Sikorskiego"
Zaloguj się
 • czarownica-w-szambie

  Oceniono 5 razy 3

  Bardzo dobrze że Sikorski postraszył trochę Amerykę Rosją. Jak bowiem zachęcić amerykańskiego podatnika do wykładania pieniędzy na amerykańskie zaangażowanie w naszym kraju, jeśli ze strony Rosji nic nam nie zagraża??? Próbowano innej metody na zwrócenie uwagi Ameryki w naszą stronę. Napisano list podpisany przez (byłych) przywódców krajów naszego regionu. W tym liście sygnatariusze błagali Obamę aby spojrzał na nas łaskawym okiem, bo inaczej się obrazimy. Ile dał ten list wszyscy wiemy, zaś postawa Sikorskiego ma sens. Brawo.

 • 1theguru1

  Oceniono 5 razy 1

  Rosja była agresywna zawsze.

  Zawsze im gorzej w rosji tym bardziej byli agresywni aby zmobilizować naród przeciwko INNYM niż władza, a rosja tonie w korupcji, anarchi, biedzie.

  Nadzieja w chinach że bedą trzymały rosję w szachu i że zagrożenie ze wschodu i południa wybije im z głowy marsz na zachód.
  z jednej strony kraj przebogaty a z drugiej niczego nie produkuje i to swoje bogactwo trwoni na najbardziej podstawowe produkty z zagranicy i na majątki bojarów.

 • push.sp

  0

  :)
  wiadomosci.wp.pl/kat,9931,title,Dutkiewicz-ostro-o-Platformie-jest-wojna-miedzy-PO-a-mna,wid,12926265,wiadomosc.html

 • white_lake

  Oceniono 6 razy 0

  Czy oni pogłupieli? To, co Rosja robi czy próbuje robić w swoich dawnych republikach to zupełnie inna para kaloszy. Kto normalny wierzy, że mogłaby zaatakować duży suwerenny kraj w środku Europy jest chyba niespełna rozumu. Po co i dlaczego?
  Zawsze twierdziłam, że Sikorski jest niedowarzonym gnojkiem i dalej tak myślę. Kreuje się na męża stanu, a w głowie pstro - tylko wojenka i szabelka.
  Wstyd.

 • kwapek-3

  Oceniono 6 razy -2

  Czym się różni p. Sikorski od p. Fotygi ? Może tylko klasą, choć obie te postacie reprezentują niewielką, to jednak p. Fotyga nie musiała obrażać swego środowiska, tak jak to zrobił jej następca (dorżnąć watahę). Jeżeli po tym stwierdzeniu, Premier powierzył mu tak newralgiczne stanowisko, to świadczy tylko i wyłącznie o kwalifikacjach p. Tuska. Na temat prowadzenia polityki zagranicznej przez p. Sikorskiego, nie ma się co wypowiadać. Po prostu wstyd i żenada, podlane do tego dużą dozą fałszu, nie mającego jednak nic wspólnego z dyplomacją.

 • przyganiacz

  Oceniono 6 razy -2

  Czyżby Polsce wyrosła konkurencja w postaci Rosji? Skąd te wielkomocarstwowe ciągoty małego kraju nad Wisłą? Przypomina swym zachowaniem kasjera z małej poczty w małym mieście... Jak w utworze Wojciecha Młynarskiego "Kto powiedział kasjer dupa"

  Mała poczta w małym mieście
  i na poczcie mała przerwa.
  Kasjer szybkę przymknął wreszcie,
  plik banknotów liczyć przestał.
  Rozrzucone dokumenty,
  w szklance po herbacie — denko…
  A on czujny, a on spięty,
  obserwuje swe okienko.
  Wtem otworzył. W przód się rzuca
  i zaprychał, i zatupał,
  i zakrzyknął co sił w płucach:
  “Kto powiedział ‘Kasjer dupa’?!
  Kto powiedział ‘Kasjer dupa’?!”

  A na poczcie cicho, pusto,
  drzemią paczki niewysłane.
  Pachnie barszczem i kapustą
  (bo garkuchnia jest przez ścianę).
  W głębi jakiś pan łysawy
  adresuje list, a bliżej
  gość wbił w sufit wzrok kaprawy
  i pocztowy znaczek liże.
  Brudno, zaduch, muchy, upał…
  Nikt nie mówi nic, a zwłaszcza
  Nikt nie krzyczy ‘Kasjer dupa’.

  Kasjer krzyczał tak z pół roku,
  po okresie zaś półrocznym,
  z urzędowym błyskiem w oku,
  wezwał go naczelnik poczty
  i powiada zły okropnie:
  “Co pan się kompromituje?
  Nikt się aż do tego stopnia
  panem nie interesuje,
  żeby w takim mieście małym,
  wołać wśród tych much, w upale,
  wołać - choćby dla kawału:
  ‘Kasjer… prawda… i tak dalej’.”

  I nasz kasjer krzyczeć przestał,
  rozleniwił się… rozziewał…
  Lecz gdy w święta jest orkiestra
  on coś nadal podejrzewa.
  Myśli, że ten tamburmajor
  regimentu strażackiego,
  swą buławą wywijając,
  też przyczepia się do niego.
  Gdy strażacka trwa parada
  i mosiężna trąbi grupa -
  kasjerowi się podkłada
  pod rytm marsza: ‘Kassss-jer dupa, kasss-jer dupa…’

  Pointa zaś wierszyka mego
  w takich słowach się zawiera,
  że znam cały kraj, co tego
  przypomina mi kasjera.
  Mały kraj, co tak uważa
  z pokolenia w pokolenie:
  że ktoś ciągle go obraża,
  że ktoś wciąż go nie docenia.
  Czasem mu ktoś prawdę kropnie:
  “Kraju mój - źle kombinujesz.
  Nikt się aż do tego stopnia
  tobą nie interesuje.
  Skończ te siupy, bo cię wpiszą
  do Guinnessa lub Gallupa”.

  A kraj okno - trach! I dyszy:
  “Kto powiedział ‘Kasjer dupa’?!
  Kto powiedział ‘Kasjer dupa’?!”

  Czasy husarii, odsieczy wiedeńskiej i Polski "od morza do morza" już nie wrócą... Wielkomocarstwowe aspiracje to tylko szukanie guza. Nawet USA traktuje to (tak szczerze, ale nieoficjalnie) jak zachowanie niegrzecznego, wychodzącego przed szereg chłopczyka.

 • cecyliap123

  Oceniono 6 razy -2

  Myslalam, że Sikorski naprawdę ma jakieś wizje ale on jednak wyszedl z PISU - i dlatego jego tok myslenia jest wlasnie taki, ze Rosja to agresor i trzeba szabelki.

 • werter54

  Oceniono 5 razy -3

  Ja na tym bufonie i rusofobie od dawna sie juz poznalem. I wcale nie potrzebowalem do tego wikiliks. Dobrze napisal "kwapek-3" , ze jakosciowo niczym sie on nie rozni od Fotygi. Zreszta, co wymagac od czlowieka ktory sluzyl PiS-owi. Za takie ministrowanie i takie oceny sytuacji juz dawno powinien zostac wyrzucony. Jezeli Tusk nadal go trzyma, swiadczy to zle o nim, oraz o calym rzadzie.

 • mirela5505

  Oceniono 7 razy -3

  Taaaak ELITĘ POLITYCZNĄ W POLSCE to my mamy, że niech Bóg broni. Rozpędzić tę dziką sforę bo tylko kompromituje kraj na arenie międzynarodowej swoją niekompetencją !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX