Londyn pożegnał Irenę Anders

Podczas podniosłej mszy pogrzebowej pożegnano w Londynie Irenę Renatę Anders - wdowę po Naczelnym Wodzu PSZ gen. Władysławie Andersie. Udział w uroczystości wzięła m.in. córka zmarłej oraz, w imieniu Prezydenta RP, Pierwsza Dama Anna Komorowska.
Nabożeństwo żałobne w Kościele Garnizonowym pw. Św. Andrzeja Boboli w dzielnicy Hammersmith odprawił rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii Ks. Prałat Stefan Wylężek. W uroczystości pogrzebowej udział wzięły delegacje reprezentujące Prezydenta RP, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Finansów.

"Z żalem żegnam uosobienie II RP"

Podczas mszy został odczytany list od Bronisława Komorowskiego, któremu Irena Anders udzieliła poparcia w wyborach prezydenckich. - Moje obowiązki sprawiły, że muszę być po drugiej stronie Atlantyku, ale sercem jestem przy trumnie tej wielkiej Polki - tłumaczył swoją nieobecność Prezydent. Komorowski podkreślił zasługi Ireny Anders "na rzecz wolnej, suwerennej i demokratycznej Polski". - Z żalem żegnam uosobienie II RP - napisał.

Ciało Ireny Anders zostało odprowadzone w asyście wojskowej na cmentarz Mortlake, gdzie nastąpiło spopielenie. Według wcześniejszego życzenia Generałowej, jej prochy mają zostać pochowane na Monte Cassino, gdzie spoczywa gen. Anders. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie rodzina.

Jako pierwsza wykonała "Czerwone maki"

Irena Anders, znana również pod pseudonimem Renata Bogdańska, była aktorką i pieśniarką polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej i solistką "Polskiej Parady", grupy teatralnej II Korpusu, z którą przeszła szlak bojowy z Rosji do Włoch. Występowała na scenie w momencie pierwszych strzałów bitwy o Monte Cassino.

Jako pierwsza wykonała pieśń patriotyczną "Czerwone maki na Monte Cassino" powstałą w nocy z 17 na 18 maja 1944 w siedzibie Teatru Żołnierza Polskiego w Campobasso.

Po wojnie zamieszkała w Londynie. W 1948 roku wyszła za mąż. U boku Generała kontynuowała swoją karierę artystyczną. Po śmierci męża w 1970 roku, reprezentowała jego pamięć w uroczystościach państwowych i emigracyjnych.

W 2007 roku - ogłoszonym przez Senat RP Rokiem Generała Władysława Andersa - Irena Anders została odznaczona Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. Miała stopień kapitana Wojska Polskiego.

Gigantyczny karambol na S1 - 60 samochodów [ZDJĘCIA]:Kliknij, żeby obejrzeć zdjęcia

DOSTĘP PREMIUM