Deutsche Bahn da 5 milionów euro dla ofiar nazizmu

Niemieckie Koleje przeznaczą pięć milionów euro na pomoc dla ofiar nazizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Połowa tej sumy zostanie przekazana potrzebującym w Polsce.
Druga połowa będzie rozdysponowana w Rosji, Białorusi i na Ukrainie. Taką informację przekazała niemiecka fundacja "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość", która zajmuje się pomocą finansową dla ofiar hitleryzmu. W opublikowanym komunikacie jej szef Martin Salm napisał, że potrzeby w tym zakresie wciąż są bardzo duże.

Deutsche Bahn udostępni pieniądze od początku przyszłego roku, a dotacja zostanie zrealizowana w ciągu czterech lat. O wypłatę odszkodowań już wiosną apelowało do Niemieckich Kolei 20 organizacji reprezentujących ofiary nazizmu z Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi. Powołały się one na wyliczenia niemieckiego stowarzyszenia "Pociąg pamięci", badającego przeszłość Niemieckich Kolei w okresie Trzeciej Rzeszy.

"Pociąg pamięci" szacuje, że ówczesne Koleje Rzeszy zarobiły na deportacjach do obozów koncentracyjnych prawie pół miliarda euro. Dlatego, zdaniem stowarzyszenia, proponowane przez Deutsche Bahn pięć milionów euro to suma "nieadekwatna i obraźliwa".

Niemieckie Koleje odpowiadają, że nie są prawnym spadkobiercą Kolei Rzeszy i że wspierają finansowo programy pomocy dla ofiar nazizmu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM