Pompeje się walą. Włosi kłócą się o pieniędze

- Miasto cierpi i traci swą wyjątkowość - ubolewa burmistrz Claudio D'Alessio. Pompeje odkąd po zawalonym w ubiegłym miesiącu Domu Gladiatorów zostały tylko gruzy, przeżywają poważny kryzys. Życie tego 25-tysięcznego miasteczka zależy bowiem głównie od turystyki.
W listopadzie Pompeje poniosły jeszcze jedną bolesną stratę. Zawaliła się siedmiometrowa ściana "Domu Moralisty". Po tych wydarzeniu premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział, że to wstyd dla kraju, który nie potrafi zadbać o wyjątkowe na mapie świata miejsce odwiedzane rocznie przez ok. dwa miliony turystów. Na celowniku znalazł się minister kultury Sandro Bondi, który zdaniem archeologów wciąż tnie wydatki na utrzymanie tej perły kultury.

- Nie mamy takiego luksusu, by czekać, aż zawalą się inne zabytki. Potrzebna jest natychmiastowa interwencja, by nadrobić lata zaniedbań - tłumaczy D'Alessio. Starożytne miasto jest kołem zamachowym zasilającym lokalne hotele, restauracje, transport, agencje turystyczne, czy też wydawców przewodników.

W tym roku było siedem zawaleń

Burmistrzowi wtórują naukowcy. - Przez dwa ostatnie lata decyzje dotyczące Pompejów były podejmowane przez polityków, a nie przez archeologów - grzmi Tsao Cevoli, prezydent narodowego związku archeologów. Według nich minister Bondi zbytnio skupiał się na spektakularnych imprezach, zamiast na konkretnej pomocy miastu.

Pieniądze - 80 mln euro w ciągu dwóch lat - wydano m.in. na przykład na kosztowną atrakcję: trójwymiarową podróż przez willę szlachcica Juliusza Polybiusa. - To ciekawe sprawy, ale nie zastąpią takich podstawowych potrzeb, jak choćby usuwanie narosłej na dachach i murach trawy - wylicza Cevoli.

Według niego w mijającym roku doszło do siedmiu zawaleń elementów miasta, ale nie wszystkich informowano opinię publiczną. - Fakt, że w tak krótkim czasie doszło do tak wielu uszkodzeń świadczy o tym, że dzieje się coś naprawdę groźnego - alarmuje Cevoli. - Trzeba natychmiast zmienić styl zarządzania zabytkami - dodaje.

Jeden z największych skarbów

Pompeje założone zostały w VII wieku przed naszą erą. W 79 r. naszej ery zostały zasypane przez wulkaniczny popiół po wybuchu wulkanu Wezuwiusz. Są jednym z najlepiej zachowanych zabytków z czasów rzymskich.

Wykopaliska prowadzone są tam od setek lat. Według statystyk rocznie odwiedza je ponad dwa miliony turystów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM