Wikileaks: Peru boi się reaktywacji Świetlistego Szlaku. Prosi o pomoc USA

Peru potrzebuje pomocy militarnej w walce z organizacją terrorystyczną Świetlisty Szlak. Na jej udzielenie zgodziły się Stany Zjednoczone. Obydwa państwa obawiają się, że terroryści, związani dziś z przemytem narkotyków, opanują trudnodostępne tereny, gdzie policja ani wojsko nie będą w stanie ich wystarczająco kontrolować.
Według przecieku Wikileaks, komentowanego przez hiszpańskojęzyczne media, Stany Zjednoczone zgodziły się udzielić Peru pomocy militarnej w walce ze Świetlistym Szlakiem - maoistowską organizacją terrorystyczną, która ma na koncie kilkadziesiąt tysięcy zabitych. Jej działalność znacznie ucichła po 1992 roku po tym, jak aresztowany został jej przywódca Abimael Guzman oraz inni ważni członkowie. Po tych wydarzeniach organizacja zajęła się przede wszystkim poszukiwaniem możliwości czerpania korzyści z przemytu narkotyków oraz zastraszaniem ludności wiejskiej.

Peru potrzebuje wsparcia wojskowego

Jednak zgodnie z informacjami Wikileaks, nasilenie się ataków zaniepokoiło peruwiański rząd, który poprosił USA o wsparcie wojskowe oraz stworzenie programu walki z minami podkładanymi przez terrorystów. Z przecieku z zeszłego roku wynika, że priorytetem rządu jest zlikwidowanie partyzantki w regionie Apurimac oraz uniemożliwienie jej członkom zajęcia ciężko dostępnych terenów, w których kontrola terrorystów byłaby trudna. USA obawia się, że Świetlisty Szlak może zdobyć kontrolę nad takimi terenami, podobnie jak kolumbijska organizacja terrorystyczna FARC.

"Terroryzm może zahamować rozwój Peru"

Oprócz wsparcia wojskowego Peru poprosiło również o pomoc w transporcie, także powietrznym i przekazywanie obrazów satelitarnych, które pomogłyby w ustaleniu położenia obozów terrorystów.

W 2009 roku Ambasador USA w Peru Michael McKinley napisał, że "terroryzm i przemyt narkotyków mogą zahamować rozwój Peru oraz w znaczny sposób zagrozić bezpieczeństwu kraju"

Dążyli do "chłopskich rządów" mordując chłopów

Świetlisty Szlak powstał pod koniec lat 60-tych jako odnoga Komunistycznej Partii Peru. Został założony przez dawnego profesora uniwersyteckiego Abimaela Guzmana (pseudonim Presidente Gonzalo). Walkę zbrojną zaczął w latach 80-tych. Celem było wprowadzenie chłopskich rządów komunistyczno - rewolucyjnych. W praktyce jednak to właśnie przedstawiciele wsi najbardziej ucierpieli z powodu działalności rebeliantów. Byli zabijani, okradani i siłą zmuszani do "współpracy". W latach 80-tych i 90-tych terroryści zabili około 69 tysięcy osób.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM