Llosa: Zrobię wszystko, żeby córka Fujimoriego nie została prezydentem

- Jeśli córka kryminalisty wygra wybory, będzie to prawdziwa katastrofa dla naszego kraju - powiedział noblista Mario Vargas Llosa, komentując plany polityczne Keiko Fujimori. Jej ojciec, były prezydent Peru, został skazany na 25 lat więzienia.
- Jeśli Keiko Fujimori wystartuje w wyborach prezydenckich, użyję wszelkich możliwych legalnych środków, aby nie odniosła sukcesu - powiedział Mario Vargas Llosa. Kilka dni po odebraniu Literackiej Nagrody Nobla peruwiański pisarz wrócił do komentowania życia politycznego kraju. W emocjonalnym przemówieniu skrytykował plany polityczne Keiko Fujimori, która zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Peru. Jak wskazują sondaże, jest jedną z faworytek.

- Jej wygrana będzie katastrofą dla kraju - twierdzi Vargas Llosa.

Keiko Fijimori jest córką byłego prezydenta Peru, Alberta Fujimoriego. Wygrał on wybory prezydenckie w 1990 roku, pokonując swojego głównego konkurenta, którym był sam Mario Vargas Llosa, w tamtych latach bardzo aktywny politycznie. Fujimori był prezydentem Peru od 1990 do 2000 roku. Został oskarżony o łamanie praw człowieka i korupcję. Był poszukiwany międzynarodowym listem gończym. Został skazany na 25 lat więzienia za dokonywanie morderstw na opozycjonistach. Był organizatorem szwadronów śmierci.

Keiko Fujimori ukończyła zarządzanie na Uniwersytecie Bostońskim. Jest członkiem Kongresu Peru od 2006 roku. Wzięła udział w wyborach parlamentarnych z ramienia Sojuszu dla Przyszłości, partii swojego ojca. W1994 roku przejęła obowiązki Pierwszej Damy od swojej matki, po tym jak oskarżyła publicznie męża o sprawowanie autorytarnych rządów i korupcję.

DOSTĘP PREMIUM