ONZ znosi sankcje nałożone na Irak

Rada Bezpieczeństwa ONZ oficjalnie zakończyła iracki program "Ropa za żywność". Tym samym została zniesiona większość sankcji nałożonych na Bagdad za czasów rządów Saddama Husajna.
Rada przyjęła trzy rezolucje dotyczące restrykcji związanych z rozwojem broni atomowej przez reżim Husajna i ONZ-owskim programem pomocy dla ludności Iraku. Amerykański wiceprezydent Joe Biden powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, że Irakijczycy "zdecydowanie odrzucili mroczną przyszłość oferowaną im przez ekstremistów". Dodał, że obecnie liczba zamachów jest najmniejsza od czasów amerykańskiej interwencji zbrojnej w 2003 roku.

ONZ-etowski program "Ropa za żywność" miał za zadanie złagodzenie dotkliwości sankcji, jakie zostały nałożone na Bagdad po inwazji tego kraju na Kuwejt w 1990 roku. Irak wymieniał swoje dochody pochodzące ze sprzedaży ropy naftowej na żywność, środki medyczne i inne artykuły służące ludności cywilnej. Pomocą zostało objętych 60 proc. Irakijczyków.

W ramach programu od 1995 zatwierdzono kontrakty na łączną sumę 42 miliardów dolarów. Do marca 2003 zrealizowano zamówienia o wartości 26 miliardów dolarów. Wokół programu narosło wiele kontrowersji, łącznie z oskarżeniami o korupcję jego byłego szefa Cypryjczyka Benona Sevena oraz niejasnymi powiązaniami z programem syna byłego sekretarza generalnego ONZ Jednocześnie Rada Bezpieczeństwa ONZ zniosła sankcje dotyczące cywilnych technologii atomowych. Irak podlegał międzynarodowym restrykcjom, mającym uniemożliwić Saddamowi Husejnowi zdobycie broni atomowej.

DOSTĘP PREMIUM