Łukaszenka: Co Polska zrobiła dla Białorusi, warte jest każdych pieniędzy

- Stosunki polsko-białoruskie czeka świetlana przyszłość - oświadczył na powyborczej konferencji prasowej Aleksander Łukaszenka. Wypowiedział się też nt. aresztowań opozycjonistów: - Skończył się czas pobłażliwości i ulicznych wojen.
Podczas powyborczej konferencji prasowej w Mińsku prezydent Aleksander Łukaszenka wyraził nadzieję na dalszy rozwój dobrosąsiedzkich stosunków z Polską. Zdaniem Łukaszenki, "stosunki polsko-białoruskie czeka świetlana przyszłość". W ten sposób Aleksander Łukaszenka odpowiedział na pytanie Polskiego Radia o współpracę z Polską, uwzględniające, że nasz kraj wkrótce obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. - To, co ostatnio Polska zrobiła dla Białorusi, warte jest każdych pieniędzy - stwierdził Łukaszenka.

W tym roku Radosław Sikorski spotkał się z prezydentem Białorusi dwa razy. W listopadzie odwiedził Mińsk. Szef polskiego MSZ powiedział wtedy, że Polska jako sąsiad Białorusi i członek Unii Europejskiej jest zainteresowana tym, aby Białoruś "podzielała europejskie wartości, takie jak demokracja, przestrzeganie praw mniejszości narodowych"

Jego zdaniem, "jakkolwiek bądź opozycyjni kandydaci próbowaliby zderzyć nas głowami, to i tak im się to nie uda". - Polska zrozumiała, co to jest Białoruś i dlaczego Białoruś potrzebna jest Polsce. Jestem przekonany, że jeśli Polska będzie prowadziła taką politykę, jak przez ostatnie trzy miesiące, to czeka nas świetlana przyszłość i będą tylko pozytywne efekty tej współpracy - dodał białoruski prezydent. Aleksander Łukaszenka w trakcie konferencji prasowej zwrócił uwagę na konieczność współpracy Mińska z Brukselą. Jednak dodał, że choć jemu na tym zależy, to nie będzie nikogo błagał o taką współpracę.

"Stanęliśmy w obronie kraju"

Zwycięzca wyborów prezydenckich uważa, że opozycja nie powinna mieć żadnych pretensji w związku z wczorajszymi działaniami sił porządkowych. - Sami tego chcieli - oświadczył na konferencji prasowej białoruski prezydent i dodał, że i on, i ministrowie resortów siłowych stanęli w obronie kraju i spokoju obywateli. Wczoraj na Placu Październikowym w Mińsku milicja rozpędziła pałkami wielotysięczną demonstrację opozycji. Kilkadziesiąt osób zostało rannych, a kilkaset trafiło do aresztu.

- To, co oni próbowali zrobić wczoraj w Mińsku, to nie demokracja. To bandytyzm. Wandale i chuligani, wyzbyli się ludzkich uczuć. Po prostu zezwierzęcenie - stwierdził na konferencji prasowej w Mińsku Aleksander Łukaszenka. Białoruski prezydent uważa, że służby porządkowe działały zgodnie z prawem. - Stali twardo i działali w granicach prawa. Bronili kraju przed awanturnictwem i rozruchami. W końcu powiedzmy sobie po męsku: oni chcieli tego, chcieli takiego obrazka. No to dostali. o co teraz mają mnie pretensje? Zrobiłem to, czego chcieli - dodał Łukaszenka.

"Wszyscy będą ukarani"

Białoruski prezydent poinformował, że w aresztach przebywa 639 demonstrantów, wśród nich liderzy opozycji. - Wszyscy będą ukarani - zapowiedział prezydent. Aleksander Łukaszenka dodał, że "skończył się czas pobłażliwości i ulicznych wojen".

W areszcie przebywa kandydat na prezydenta wspierany przez ruch "Mów prawdę" Uładzimir Niaklajeu. Łukaszenka stwierdził, że będzie on odpowiadał, jak każdy, kto naruszy prawo. Białoruski prezydent zapowiedział ukaranie wszystkich, którzy wzięli udział we wczorajszej demonstracji. Chce też sprawdzenia podstawy prawnej, na jakiej w demonstracji brali udział zagraniczni dyplomaci.

>> Imponująca frekwencja, protesty niezadowolonych, pobicia kontrkandydatów: wybory po białoruskufot. Reuters

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Łukaszenka: Co Polska zrobiła dla Białorusi, warte jest każdych pieniędzy
Zaloguj się
 • sanval60

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiem jak się odbywają demonstracje na Białorusi ale za to wiem jakie były u nas .Od 68 roku brałem w nich czynny udział .Wciskanie ludziom ciemnoty o ideologii jest nie na miejscu.Przykładowo-jeżeli pretekstem do demonstracji w 68 były Dziady to jest śmieszne.Tak jak obecnie chyba niewielki procent zna to dzieło i nie tylko to bo Polacy nie lubią czytać lektur.W tamtych czasach pod politechniką jakiś student wygłaszłał płomienną mowę o szalejącej drożyźnie.Wtedy mnie to zdziwiło bo wcale nie było tak drogo ale ja i moi koledzy bardziej zajęci byliśmy tłuczeniem ormowców bo to były wyjątkowe kanalie.Mówienie o komuniźmie w Polsce to też nieporozumienie.Taki system nie istniał nigdzie na świecie.Jeżeli któryś z nas został spałowany to na pewno nie za friko.

 • wondziadu

  Oceniono 2 razy 2

  Jedynom słuszną drogą jest połączenie socjalizmu z gospodarką rynkową , tak jak w Chinach. Bo inaczej Białoruś zostanie rozgrabiona tak jak Polska. To jest walka o KORYTO a nie o wolność. Opozycja chce rządzić i brać łapówki od zachodu. A wtedy społeczestwo miałoby nądze, fabryki byłyby rozgrabione i zniszczone jak w Polsce. Rządziłyby zachodnie banki itd.

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  Tak "demokratyczny zachód"krytykuje Łukaszenkę,bo nie dopuszcza do rozkradzenia Białorusi i jej nie zadłuża na lichwiarskich warunkach pazernych banków komercyjnych.Nie ma żadnych dowodów na fałszowanie wyborów.Może Białorusini w odróżnieniu od np. Polaków umieją dokonywać właściwych wyborów.

 • mecenasa

  Oceniono 1 raz 1

  jest jedno prawo, moje prawo
  ja mam zawsze racje
  nikt nie ma prawa mi sie sprzeciwic
  opozycja to bandyci i trzeba ja zniszczyc

  pewne analogie do naszego pajaca?

  wyslac do tego samego psychiatry?

 • painsanders

  Oceniono 5 razy 1

  gdzie jest USA???
  stająca na straży demokracji od wieków....

  a przepraszam, zapomniałem ze to nie IRAK, tu nie ma ropy...

 • aga444.pl

  0

  Ruch demokratyzacji na Bialorusi powstanie z wewnatrz, -dni Lukaszenki sa policzone a faceta trzeba bojkotowac !
  To wyjatkowo skundlona bestia....

 • aga444.pl

  0

  Ciemnogrod utrzymuje sie wylacznie dzieki tanim zakupom ropy od Rosji.
  Przemysl bialoruski przetwarza ta rope a uzyskane produkty sprzedawane sa na zachodzie.
  Na ten proceder Rosja patrzy ze skrzywiona mina i wiadomo, ze realna gospodarka Bialorusi jest denna, zacofana i gdyby nie Rosja....
  O Prawach Czlowieka i Demokracji na Bialorusi - no comment !
  Hanba !

 • chri-s48

  0

  W zamieszczonych komentarzach brak podstawowych wiadomości o realiach Białorusi. Trzeba tam
  mieszkać,żyć i uczestniczyć w dążeniach i sympatiach Białorusinów. Gadanie o łapówkach,nędzy,
  rozgrabianiu majątku państwowego przez obce koncerny i banki komercyjne niczym się nie różni
  od treści zawartych w Manifeście Komunistycznym Marksa. Czyżby głupota znowu brała górę nad
  rozsądkiem ? A Łukaszenka sprawując dożywotnio prezydenturę i tak rozkradnie to co mu się uda, a reszty dokona polityka ekonomiczna - bieda była,jest i będzie, a kto nie wierzy ,można
  jechać i sprawdzić.

 • werter54

  Oceniono 6 razy 0

  Ja mysle ze gdyby Lukaszenka odpuscil i wladze by przejela opozycja, to za jakis czas bylby tam to co teraz na Ukrainie - panstwo w stanie zupelnego rozkladu. Lukaszenka jednak jakos naq swoj sposob dba o to panstwo. A ze nie [pozwoli sobie w kasze dmuchac , to jest od razu wrogiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX