''Szokujące wiadomości w raporcie MAK''

Dla Wojciecha Łuczaka, wydawcy miesięcznika "Raport, wojsko, technika, obronność" i "Skrzydlatej Polski" w raporcie MAK są dwie szokujące wiadomości: drugi pilot miał wylatane tylko 26 godzin na tym typie samolotu oraz alkohol we krwi gen. Błasika. - To przypadkowo dobrana załoga - mówi.
Międzypaństwowy Komitet Lotniczy przedstawił dzisiaj w Moskwie raport dotyczący katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154m pod Smoleńskiem. Rosjanie wymienili przyczyny katastrofy.

- Dowódca był pod wpływem alkoholu i to była pierwsza szokująca wiadomość - komentował w TOK FM Wojciech Łuczak. - To da się to łatwo wykryć. Wykryli śladową ilość tego alkoholu, ale i tak nie jest to przyjemna wiadomość dla nas. Drugą, najbardziej szokującą wiadomością, była ta, że drugi pilot miał tylko 26 godzin wylatanych na tym typie samolotu, a tak naprawdę specjalizował się w pilotażu JAK-a 40. W pełni to potwierdza tezę, że załoga prezydenckiego Tu-154m została przypadkowo dobrana. 26 godzin na tym typie samolotu to tyle co nic. Doświadczony pilot, kiedy te samoloty były w eksploatacji PLL LOT, potrafił nalatać kilka tysięcy godzin - podkreślił Łuczak.

- Kolejna rzecz, która mnie uderzyła, to że kontroler z dołu, z lotniska, zapytał, czy załoga schodziła kiedyś w systemie rosyjskim, czyli lądowała na wojskowym lotnisku rosyjskim. I odpowiedź padła twierdząca. To oznacza, że załoga powinna znać procedurę, a ta stanowi, że słaby radar podaje tylko odległość samolotu do progu pasa, a załoga, mając lepsze oprzyrządowanie na pokładzie, kwituje to wysokością. Gdyby tak się stało, a tak się nie stało, to ostrzeżenie o malejącej wysokości przyszłoby jako otrzeźwienie. Może by się to wtedy tylko zakończyło uderzeniem w ziemię i część osób by przeżyła - podkreślił.

Jego zdaniem przyczyną katastrofy był brak decyzji o zmianie miejsca lądowania już w momencie startu z Okęcia. - Jeśli decydujemy się na lot do kraju, gdzie lotnisko jest prymitywnie wyposażone, to nie możemy sobie pozwolić na uchybienia - podsumował Łuczak.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
''Szokujące wiadomości w raporcie MAK''
Zaloguj się
 • 28plk7b

  Oceniono 16 razy 16

  Trudno przyznać się do tego ,ze katastrofa była pięknym zwieńczeniem działalności LK jako marnego,nieudolnego,bedącego pod wpływem bliżniala Prezydenta RP.Dziad wyleciał z Warszawy i wyladował na Wawelu.O czymś takim nawet największym jasnowidzom się nie objawiło.

 • snurfik

  Oceniono 15 razy 15

  Niewazne jak, wazne bylo ZAINAUGUROWAC PATRIOTYCZNIE KAMPANIE WYBORCZA.

  No i zainaugurowal.

 • acc4

  Oceniono 14 razy 14

  Przyczyna to wygórowane mniemanie o sobie Lecha Kaczyńskiego. On naprawdę wierzył, że nie dotyczą go prawa fizyki.

 • tessier

  Oceniono 12 razy 12

  Jeśli decydujemy się na lot do kraju, gdzie lotnisko jest prymitywnie wyposażone...

  ...to przede wszystkim nie póbujemy na nim lądować bez widoczności.

 • kaczopisakus

  Oceniono 11 razy 11

  Słuchałem wypowiedzi w TVP Info po transmisji raportu MAK. Wypowiadali się eksperci.
  I przede wszystkim tez podkreslili, że nie staruje sie i nie leci jeśli jest zła pogoda na danym
  lotnisku. Niestety wszystko wskazuje, że był to start i chęć ladowania pod przymusem być
  może psychicznym, który byl prawdopodobny, jeśli nie innym. A to, ze dowódca był pod
  wpływem alkoholu też nie wiadomo jak mogło wpływać na różne postępowanie załogi.
  Ale PiS i ich przywódca Kaczyński nie chce przyjmowac prawdy do wiadomości, bo prawda
  boli. Wciąż węszy sie jakies spiski i zamachy. Tak już pozostanie, bo ci ludzie sa nierefor-
  mowalni.

 • aleksander42

  Oceniono 10 razy 10

  Komentowanie tej tragedii będzie trwało przez całe lata, jednak z tego, co wiadomo, oczywi?cie wynika, że niezależnie od domniemywań o zaniedbaniach po stronie rosyjskiej, to Polacy podejmowali ryzykowne decyzje na pokładzie samolotu i to wła?nie polskie decyzje w ostateczno?ci doprowadziły do tragicznego końca.

 • rock73

  Oceniono 10 razy 10

  @dziadzioniunio: Co to jest wiadomość plująca na Polskę? Czy każde wskazanie winy po stronie Polaka, to plucie? Mamy obowiązek głosić czystość i niewinność Polaków zawsze i wszędzie, nawet jeśli wydaje się inaczej, tylko dlatego, że są Polakami?

 • echfranka

  Oceniono 9 razy 9

  aron2004 napisał :
  każdy szeregowy policjant w tym kraju wie, że u ludzi którzy zginęli w wyniku ciężkich obrażeń poziom alkoholu może być podwyższony mimo że nie pili. Za kogo wy nas macie tuskofile że usiłujecie znów razem z moskalami wciskać ciemnotę?]
  __________________________________
  A Ty ile wypiłeś jak to pisałeś ?

 • rommoc39

  Oceniono 9 razy 9

  Całkowicie się zgadzam z tą opinią, a jest takie znane powedzenie: jak cię nie proszą, to nie idż do nich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX