Raport MAK. "Nie zachowano podstawowych procedur"

- Z większości tego, co przedstawił MAK, wina spada na stronę polską - mówił w Radiu TOK FM Marcin Wojciechowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej". Dzisiaj Międzynarodowa Komisja Lotnicza przedstawiła raport dot. katastrofy polskiego Tu-154m, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP.
Międzypaństwowy Komitet Lotniczy przedstawił dzisiaj w Moskwie raport dotyczący katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154m pod Smoleńskiem. - Przedstawiciele MAK co mieli do powiedzenia przekazali na konferencji prasowej, niechętnie w ogóle wypowiadają się nieoficjalnie - komentował w TOK FM Marcin Wojciechowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej", który był na konferencji MAK. - MAK stwierdził w swoim raporcie, że zdaniem instytucji kontrolerzy dopełnili wszelkich procedur i kontrolerzy nie mieli takich możliwości, żeby odwieźć pilota od decyzji o lądowaniu.

- Międzynarodowa Komisja Lotnicza to instytucja postsowiecka, która jest obarczona wszelkimi wadami: jest to instytucja biurokratyczna, jest to potężny moloch stworzony nie tylko przez Rosję, ale inne kraje postsowieckie - opowiadał Wojciechowski. - To instytucja, która prowadzi kilkadziesiąt śledztw rocznie w sprawie katastrof lotniczych. W związku z tym stosują pewien automatyzm w badaniu tych katastrof. Jednak w tej konkretnej sprawie wydaje mi się, że rzeczywiście MAK działał ponadstandardowo.

- Nie powinniśmy szukać dziury w całym, tylko przyjąć rzeczywistość taką, jaka jest. Czyli że w tych warunkach meteorologicznych nie powinni piloci lądować, że w kabinie pilotów nie powinny znajdować się osoby postronne. Że po prostu nie zachowano podstawowych procedur - podsumował Wojciechowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (38)
Raport MAK. "Nie zachowano podstawowych procedur"
Zaloguj się
 • osielsko21

  Oceniono 8 razy 6

  nie ma winy po stronie rosyjskiej - nie ma podstaw o ubieganie sie przez rodziny tych co zginęli o odszkodowania od Rosji.....
  .

 • lk10

  Oceniono 8 razy 6

  To głos rozsądku. Panie Wojciechowski ma Pan po prostu rację.

 • lenow1

  Oceniono 5 razy 5

  do abhoat
  Jakoś eksperci polscy nie zaprzeczają jezeli chodzi o wizualizacje londowania . To jaka to wybiórczość. Prawda jest taka, to wina pilotów , a próby mówienia że lotnisko ,że rosjanie to nieudole usprawiedliwianie tych wszystkich którzy sie do tego przyczynili.

 • szary-polak

  Oceniono 5 razy 5

  To ciekawe...
  "Opinia pilota, Dariusza Sobczyńskiego, kapitana Boeninga:
  "Podczas lądowania złamano procedury, co wynika z raportu MAK. To nie ulega wątpliwości. To nie tylko moja opinia, ale także innych kolegów pilotów. Nawet jeśli powstanie nasz, polski, raport i będzie w nim mowa o kontrolerach z wieży, to ja powiem - kontroler oczywiście jest do pomocy, ale ostateczna decyzja należy do załogi. Po to jest załoga i kapitan. Nie ma sensu nikogo sadzać w kabinie, skoro wszystko ma robić wieża. Po to są piloci, i tak naprawdę to oni widzą, jakie są wskazania przyrządów. Mimo tego, że byli nisko, mimo ostrzeżeń systemowych, podjęli decyzję o lądowaniu."

 • lenow1

  Oceniono 5 razy 5

  Jeżeli ktoś próbuje zgonić winę na stan lotniska to ja zapytuję , czy nikt nie wiedział w jakim stanie jest to lotnisko , czy wszyscy nie mieli pojęcia dokąd lecą . To wreszcie kto organizował ten wyjazd , w którm nie wiedziano doką się leci ?

 • karo80.0

  Oceniono 9 razy 5

  Przykro mówić, ale Rosjanie ze wszystkimi swoimi problemami wyglądali dziś o niebo bardziej profesjonalnie od tej politycznej zbieraniny "ekspertów-oszołomów", która od rana wrzeszczy "Skandal!". Przykra prawda o "drugim Katyniu" - nadęty, wymuszający lądowanie prezydent + pijany, usłużny generał będący protegowanym prezydenta + wystraszony, niesamodzielny pilot = katastrofa.

 • derfflinger1918

  Oceniono 6 razy 4

  Ujawnijcie rozmowę Kaczyńskich !! nikt nie wierzy w bajkę o rozmowie o zdrowiu mamusi !!

 • szary-polak

  Oceniono 6 razy 4

  Podciety Błasik i napuszony prezydent, który nie przyjmował argumentów pilotów... To wystarczy.

 • bruno_ja

  Oceniono 4 razy 4

  Odpowiedzialność trzeba zwalić na Rosjan, bo inaczej wyjdzie, że to tych z Sejmu wina. Od 20 lat w polskiej polityce przewijają się te same twarze. Jedni rządzą, drudzy krzyczą że źle ci pierwsi czynią (ale jak się dorwą do żłoba to robią dokładnie to przeciw czemu protestowali). Nieustająca reforma administracji i wojska (a przy okazji wpychanie wszędzie swoich BMW), tysiące, często sprzecznych przepisów (oczywiście olewanych w imię "wyższych" racji, czyli "to dla maluczkich"). Przykład idzie z góry. W końcu musiało się to zacząć mścić. Nie dziwię się, że posła Kłopotka zabolała twarz, gdy to dotarło wreszcie do niego. Wina Rosjan jest tylko jedna: pozwolili na PRÓBĘ podejścia lądowania. Niestety nie docenili naszej ułańskiej fantazji i luźnego podejścia do procedur...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX