Powódź w Australii. Trzynastolatek poświęcił swoje życie, aby ratować brata

- Jest naszym małym bohaterem - tak o trzynastoletnim Jordanie Rice mówią mieszkańcy australijskiego miasta Toowoomba. Kiedy ratownik chciał wyciągnąć go z zalanego samochodu, chłopiec kazał najpierw uratować swojego młodszego brata. Niestety, sam stał się piętnastą ofiarą ?biblijnej powodzi? w Qeensland - podaje CNN.
43-letnia Donna Rice, matka czworga dzieci jechała z dwoma synami, trzynastoletnim Jordanem i dzisięcioletnim Blake'iem, aby kupić im szkolne mundurki, kiedy ich samochód zalała fala powodziowa. Poziom wody podnosił się bardzo szybko, dlatego matka zdecydowała się zadzwonić po pomoc. Niestety, w ciągu kilku chwil woda zalała całe wnętrze samochodu, a cała trójka musiała wdrapać się na dach.

"Uratujcie najpierw mojego brata!"

Nie można było dłużej czekać na ekipę ratunkową - rodzinie zdecydował się pomóc jeden z przechodniów Warren McErlean. - Chciałem rzucić im liny, ale zanim udało mi się podejść bliżej samochodu, woda po prostu mnie przewróciła - relacjonuje w CNN.

- Do samochodu udało się podpłynąć innemu mężczyźnie - opowiada McErlean. - Starszy chłopiec, Jordan, błagał go, żeby uratował najpierw jego młodszego brata. Tak też zrobił: przywiązał Blake'a do liny i podał do mnie. Chłopiec krzyczał, żebyśmy uratowali jego matkę. Obiecałem mu, że wszystko będzie dobrze, a nie było... - kończy łamiącym się głosem.

- Jordan nie umiał pływać, panicznie bał się wody - powiedział ojciec chłopca gazecie "The Toowoomba Chronicle". - Możemy sobie tylko wyobrażać, co działo się w głowie tego przerażonego dziecka, kiedy decydowało się na poświęcenie własnego życia, żeby ocalić brata. Jest naszym małym bohaterem - dodaje.

Powódź zabrała już 15 osób

Zdjęcia Jordana pojawiły się na okładkach najbardziej prestiżowych gazet na całym świecie. Powstała nawet specjalna strona na Facebooku na jego cześć, do której przyłączyło się już 150 tys. osób.

W powodzi w Queensland zginęło do tej pory 15 osób, zaginionych jest 70. - Jest jeszcze wiele rodzin, które nie wiedzą, gdzie są ich najbliżsi - powiedziała premier regionu Anna Blight.

DOSTĘP PREMIUM