Szwajcarski eksbankier ujawni ciemne interesy. Nowe przecieki WikiLeaks

Były szwajcarski bankier przekazał portalowi WikiLeaks dokumenty, które pokazują, jak biznesmeni, prawnicy i celebryci unikają płacenia podatków.
Rudolf Elmer, były pracownik szwajcarskiego Bank Julius Baer, twierdzi, że ma dokumenty zawierające informacje o kontach znanych celebrytów, biznesmenów i prawników z USA, Wielkiej Brytanii i Azji. Twórca WikiLeaks Julian Assange spotkał się z nim w londyńskim Frontline Club, gdzie eksbankier przekazał mu płyty CD z poufnymi informacjami. Mają one odsłaniać ciemne interesy instytucji finansowych, w tym działań pozwalających uniknąć płacenia podatków.

Assange zapowiada, że ze względu na dużą liczbę przecieków z amerykańskich placówek dyplomatycznych, którymi musi zająć się WikiLeaks, dokumenty Elmera zostaną opublikowane dopiero za kilka tygodni. - Będziemy traktować te informacje, jak każde inne - dodaje. Elmer natomiast twierdzi, że chce pokazać opinii publicznej, jak naprawdę działa system bankowy, który - jego zdaniem - uderza w społeczeństwo.

Elmer za dwa dni musi stawić się przez sądem w Zurichu, żeby odpowiedzieć na zarzuty wymuszenia i pogwałcenia szwajcarskiego prawa o tajemnicy bankowej.

DOSTĘP PREMIUM